Nazwa przedmiotu:
Gospodarka wodno-ściekowa w zakładach przemysłowych
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Elżbieta Osuch-Pajdzińska
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Zaopatrzenie w Wodę i Odprowadzanie Ścieków
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2012/2013
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wodociągi i kanalizacje, technologia oczyszczania wody i unieszkodliwiania ścieków, urządzenia do oczyszczania wody i unieszkodliwiania ścieków
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z zasadami gospodarki wodno- ściekowej w zakładach przemysłowych. Przedstawione zostaną zagadnienia ogólne dotyczące tej gospodarki oraz zagadnienia specyficzne dla zakładów przemysłowych.
Treści kształcenia:
Gospodarka wodna i ściekowa w zakładach przemysłowych na tle gospodarki wodnej i ściekowej w kraju. Zapotrzebowanie na wodę dla przemysłu Wymagania jakościowe dla wody wykorzystywanej w celach produkcyjnych Zasady sporządzania bilans wodno-ściekowy dla zakładu przemysłowego. Systemy gospodarki wodno-ściekowej w zakładzie przemysłowym. Zasady stosowania urządzeń do chłodzenia wody w obiegach zamkniętych. Rodzaje urządzeń, ich budowa i zasady projektowania Woda i ścieki w przemyśle energetycznym, chemicznym i farmaceutycznym. Zasady odprowadzania ścieków przemysłowych do kanalizacji komunalnej i do odbiorników Niezawodność dostawy wody i odprowadzania ścieków z zakładów przemysłowych Zapoznanie studentów z gospodarką wodno-ściekową w wybranym zakładzie przemysłowym. Opracowanie bilansu-wodno ściekowego dla zakładu przemysłowego Zasady projektowania urządzeń do chłodzenia wody.
Metody oceny:
0,5 W + 0,5 C
Egzamin:
Literatura:
Mielcarzewicz E.: Gospodarka wodno-ściekowa w zakładach przemysłowych PWN Warszawa 1986 Rüffer H., Rosenwinkel K. H.: Oczyszczanie ścieków przemysłowych. Poradnik. Oficyna Wydawnicza Projprzem-EKO Bydgoszcz 1998. Zembaty W.: Systemy i urządzenia chłodzące elektrowni cieplnych. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1993 Kowal A., Świderska – Bróż M.: Oczyszczanie wody. PWN Warszawa 1996 Imhoff K., Imhoff K.R.: Kanalizacja miast i oczyszczanie ścieków. Poradnik. Oficyna Wydawnicza Projprzem-EKO Bydgoszcz 2003.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się