Nazwa przedmiotu:
Techniki diagnozowania stanu wód
Koordynator przedmiotu:
Dr inż. Małgorzata Loga
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Obieralna
Kod przedmiotu:
brak
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2012/2013
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Chemia środowiska, biologia środowiska
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Nabycie umiejętności poszukiwania i korzystania z informacji o presjach dotyczących wód powierzchniowych i podziemnych oraz danych o jakości wód pochodzących z systemu monitoringu. Zapoznanie z nowoczesnymi technikami pomiarowymi dotyczącymi elementów fizyczno-chemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych. Zaprojektowanie i przeprowadzenie dodatkowych pomiarów w celu sformułowania oceny stanu. Umiejętność zrozumienia procesów odpowiedzialnych za kształtowanie stanu ilościowego i jakościowego wód powierzchniowych i podziemnych.
Treści kształcenia:
Program wykładu Wskaźniki fizyczno-chemiczne- elementy jakości fizykochemicznej wód powierzchniowych i podziemnych. Metody analityczne i instrumentalne, manualne i automatyczne. Zmienność sezonowa wskaźników dla różnych typów wód w obiektach o różnym stopniu antropopresji. Elementy jakości fizykochemicznej-chemicznej charakterystyczne dla oceny wpływu różnego rodzaju presji (przemysł włókienniczy, celuzozowo-papierniczy, spożywczy, ciężki, chemiczny itp. energetyka wodna, turystyka). Metody pomiarowe, zmienność sezonowa. Elementy jakości biologicznej – metody pomiarowe, manualne i automatyczne. Zmienność sezonowa wskaźników dla różnych typów wód w obiektach o różnym stopniu antropopresji. Elementy jakości hydromorfologicznej. Ocena stanu hydromofrologicznego. Źródła informacji o presjach i danych monitoringowych. Projektowanie monitoringu badawczego i pomiarów kontrolnych. Planowanie kampanii pomiarowych. Prowadzenie pomiarów terenowych. Metody oceny stanu wód powierzchniowych i podziemnych. Program ćwiczeń projektowych Podstawowe metody analityczne fizyko-chemiczne wody. Metody instrumentalne w chemii wody. Pobieranie prób i oznaczanie fitoplanktonu rzecznego i jeziornego. Pobieranie prób i oznaczanie makrobezkregowców bentosowych. Pobieranie prób i oznaczanie prób makrofitów. Wykonywanie oceny stanu hydromorfologicznego rzek. Wykorzystywanie zdjęć lotniczych i pomiarów satelitarnych do oceny stanu wód. Pobór prób i metody analityczne charakterystyczne dla wód podziemnych. Opracowywanie raportów o stanie wód.
Metody oceny:
Zasady ustalania oceny zintegrowanej Ocena średnia z egzaminu i zaliczenia ćwiczeń projektowych Warunki zaliczenia wykładu - Egzamin Warunki zaliczenia ćwiczeń projektowych - Pisemne opracowanie wykonywanych ćwiczeń
Egzamin:
Literatura:
brak
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się