- Nazwa przedmiotu:
- TEORIA URBANISTYKI 2
- Koordynator przedmiotu:
- prof. dr hab. Jan Maciej Chmielewski
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Architektura i Urbanistyka
- Grupa przedmiotów:
- Wspólne
- Kod przedmiotu:
- Semestr nominalny:
- 7 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład225h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Zaliczone następujące przedmioty: Wprowadzenie do urbanistyki, Elementy kompozycji urbanistycznej, Osad-nictwo wiejskie, Historia budowy miast 1.
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Prezentacja i rozwijanie wiedzy z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego, zarówno w sferze teoretycz-nej jak i przydatności teorii w praktyce projektowej i planistycznej.
- Treści kształcenia:
- Tematyka przedmiotu koresponduje z ćwiczeniami z projektowania urbanistycznego. Wiedza jest zatem przekazywana w takiej kolejności jak są wykonywane zadania projektowe, tj. od projektu zespołu mieszkaniowego, przez projekt obszaru centralnego miasta by dojść do problematyki planowania przestrzennego. Student na wykładach i ćwiczeniach uzyskuje odpowiednie przygotowanie bazowe do wykonywania prac projektowych oraz szerszą podbudowę teoretyczną pozwalającą mu na wybór najlepszego rozwiązania i zgromadzenie argumentów na jego obronę. Ważną częścią programu jest analiza zachodzących procesów rozwojowych , przedstawione na wybranych przykładach z takich miast jak: Sztokholm, Berlin, Londyn, Wiedeń, Helsinki, Stuttgard, Paryż, Manchester, Espoo i innych. Na ćwiczeniach dokonywana jest analiza obowiązujących aktów prawnych i innych unormowań z zakresu projektowania i planowania urbanistycznego.
- Metody oceny:
- Obecność na co najmniej pięciu ćwiczeniach, potwierdzona oddanymi zadaniami tematycznymi. Uzyskanie z zadań średniej oceny co najmniej trzy (średnią oblicza się dzieląc sumę uzyskanych ocen przez 7).
Poprawa oceny z ćwiczeń możliwa jest sprawdzianem ogólnym z przerobionej w danym semestrze tematyki. Wiedza z wykładów sprawdzona jest egzaminem końcowym po semestrze 6.
- Egzamin:
- Literatura:
-
Chmielewski J.M. Teoria urbanistyki , wybrane zagadnienia, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 1996, oraz zawarta w skrypcie literatura przedmiotu,
Ustawa - Prawo budowlane - z dnia 07.07.1994r. (Dz.U. Nr 89/94, poz. 414), Ustawa o zagospodarowaniu prze-strzennym - z dnia 07.07.1994r. (Dz.U. Nr 89/94, poz. 415),
Rozporządzenie MGPiB w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytu-owanie – z dnia 14.12.1994r. (Dz.U. Nr 10/95).
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się