- Nazwa przedmiotu:
- BUDOWNICTWO I MATERIAŁOZNASTWO 1
- Koordynator przedmiotu:
- dr arch. Jerzy Górski
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Architektura i Urbanistyka
- Grupa przedmiotów:
- Wspólne
- Kod przedmiotu:
- Semestr nominalny:
- 1 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład225h
- Ćwiczenia450h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Brak wymagań wstępnych
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Umiejętność wykonywania dokumentacji architektoniczno-budowlanej w odpowiednich skalach– rzuty, przekroje, detale, wymiarowanie, opisywanie. Rozliczanie schodów. Zapoznanie z podstawowymi wiadomościami związanymi z materiałami budowlanymi, funkcjami poszczególnych ustrojów i elementów budynku.
- Treści kształcenia:
- Przedstawienie podstawowych norm obowiązujących przy wykonywaniu projektów i dokumentacji architektoniczno-budowlanej. Omówienie zasad wykonywania rzutów, przekrojów i widoków w różnych skalach jako odzwierciedlenie przestrzeni na rysunkach płaskich.
Przedstawienie budynku jako zintegrowanej struktury składającej się z poszczególnych ustrojów i elementów , które spełniają odpowiednie funkcje: konstrukcyjną, izolacyjną, estetyczną związane z czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Korzystając z odpowiednich ilustracji zapoznanie z prawidłowymi nazwami poszczególnych elementów budynku i ich usytuowania. Schody – rodzaje schodów ze względu na rzut i przestrzeń. Zasady rozliczania schodów.
Podział i podstawowa charakterystyka materiałów budowlanych według założonych kryteriów: w zależności od genezy i składników wyjściowych, zapoznanie z podstawowymi cechami fizycznymi mającymi wpływ na wartości użytkowe. Kamień, zaprawy i betony, ceramika budowlana, metale i drewno w budownictwie, materiały izolacyjne, tworzywa sztuczne, szkło.
- Metody oceny:
- Ocena semestralna jest uwarunkowana zaliczeniem wszystkich ćwiczeń i klauzur rysunkowych, przedstawieniem opracowania dotyczącego materiałów budowlanych oraz zaliczeniem sprawdzianu wykładowego.
- Egzamin:
- Literatura:
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się