Nazwa przedmiotu:
Komputerowe wspomaganie prac inzynierskich
Koordynator przedmiotu:
doc. dr inż. Tadeusz Rudaś
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Grupa przedmiotów:
obowiązkowe
Kod przedmiotu:
KOWSI
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
100h (4ECTS): 28h (wykład) + 14h (ćwiczenia) + 2h (kons. grupowe) + 1h (kons. indywidualne) + 20h (zapoznanie z literaturą) + 2x5h (przygotowanie odpowiedzi na pytania przedkolokwialne) + 25h (przygotowanie do ćwiczeń)
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,8 ECTS: 28h (wykład) + 14h (ćwiczenia) + 2h (kons. grupowe) + 1h (kons. indywidualne) = 45h
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,5 ECTS: 14h (ćwiczenia) + 25h (przygotowanie do ćwiczeń) = 39h
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład420h
  • Ćwiczenia210h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
- umiejętność obsługi komputera, posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym, - podstawowa wiedza z zakresu grafiki komputerowej i rysunku technicznego, - wiedza w zakresie przechowywania danych w systemach informatycznych,
Limit liczby studentów:
od 15 osób do limitu miejsc w sali (wykład); od 15 do 30 (ćwiczenia)
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest, aby po jego zaliczeniu student: - posiadał podstawową wiedzę z zakresu możliwości wspomagania komputerowego prac w różnych obszarach działalności inży-nierskiej, - potrafił w podstawowym zakresie posługiwać się oprogramowaniem wspomagającym prace inżynierskie, - dostrzegał różnorodność zadań realizowanych przez inżyniera oraz postęp w środkach realizacji tych zadań.
Treści kształcenia:
Wykład: 1) Główne obszary wspomagania komputerowego prac inżynierskich. Podstawowe metody i techniki. Pakiety oprogramowania inżynierskiego, ich przeznaczenie i struktura. 2) Modelowanie geometryczne, rodzaje modeli, podstawowe koncepcje i techniki modelowania. Podstawy modelowania bryłowego i powierzchniowego w systemach CAD 3D. 3) Modelowanie złożeń w programach CAD 3D. 4) Opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej. Programy CAD do rysowania 2D. Dokumentacja konstrukcyjna w oprogramowaniu CAD 3D. 5) Gromadzenie i wykorzystywanie wiedzy w systemach CAx. 6) Problematyka wymiany danych miedzy programami CAx. Formaty wymiany danych. 7) Prezentacja modeli geometrycznych. Moduły i narzędzia do tworzenia foto realistycznej grafiki i animacji. Przeglądarki modeli 3D. 8) Symulacje: kinematyczne i dynamiczne, wytrzymałościowe, cieplne. Podstawowe koncepcje, rodzaje analiz, interpretacja wyników. 9) Rozwiązania ukierunkowane na zagadnienia branżowe: części z blachy, konstrukcje spawane, formy i matryce, urządzenia i instalacje elektryczne, instalacje rurowe i symulacja przepływów, budownictwo i architektura. Specyfika zadań projektowych, zakres wspomagania projektowania. 10) Oprogramowanie do programowania obrabiarek sterowanych numerycznie (CAD/CAM), budowa, działanie, przebieg projektowania. Symulacja i weryfikacja obróbki. 11) Inżynieria odwrotna i szybkie prototypowanie. 12). Oprogramowanie do zarzadzania dokumentacją projektową (PDM) oraz cyklem życia produktu (PLM). 13) Wspomaganie komputerowe projektowania materiałowego CAMD. 14) Wspomaganie komputerowe prac badawczych. Ćwiczenia:1) Modelowanie geometryczne części. 2) Modelowanie złożeń. 3) Opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej 2D. 4) Opracowanie materiałów prezentacyjnych. 5) Symulacje wytrzymałościowe. 6) Programowanie obróbki w systemie CAM. 7) Projektowanie współbieżne z wykorzystaniem systemu PDM. Analiza oddziaływania wyrobu na środowisko.
Metody oceny:
Wykład: Ocena formatywna: częściowo interaktywna forma prowadzenia wykładu, dyskusja nad wybranymi zagadnieniami. Ocena sumatywna : przeprowadzenie dwóch kolokwiów, zwierających zadania testowe o charakterze otwartym i zamkniętym; ocena z kolokwium w zakresie 2-5; do zaliczenia wymagane jest uzyskanie oceny >=3. Ćwiczenia: Ocena formatywna: na zajęciach na bieżąco weryfikowane jest wykonanie ćwiczenia. Ocena sumatywna: oceniana jest prawidłowość i kompletność wykonania wspólnej części zadania oraz poprawność wykonania części samodzielnej; ocena z ćwiczeń w zakresie 2-5; do zaliczenia wymagane jest uzyskanie oceny >=3. Końcowa ocena z przedmiotu: Przedmiot uznaje się za zaliczony jeśli zarówno ocena z wykładu jak i ćwiczeń >=3; ocena z przedmiotu jest obliczana zgodnie z formułą: 0,6 * ocena z wykładu + 0,4 * ocena z ćwiczeń.
Egzamin:
nie
Literatura:
[1] Orłowski C., Lipski J., Loska A.: Informatyka i komputerowe wspomaganie prac inżynierskich. PWE, 2012. [2] Sydor M.: Wprowadzenie do CAD. Podstawy komputerowo wspomaganego projektowania. PWN/MIKOM, 2009. [3] Chlebus E. red.: Techniki komputerowe CAx w inżynierii produkcji. WNT, 2000. [4] Kacprzyk Z., Pawłowska B.: Komputerowe wspomaganie projektowania : podstawy i przykłady. Oficyna Wydawnicza PW, 2012. [5] Poradnik Konstruktora Maszyn i Urządzeń. Programy do projektowania maszyn. Wydawnictwo Verlag Dashöfer, 2013. [6] Przybylski W., Deja M.: Komputerowo wspomagane wytwarzanie maszyn. Podstawy i zastosowanie. WNT, 2007.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt KOWSI_W01
ma uporządkowaną wiedzę z zakresu komputerowego wspomagania prac inżynierskich: systemów komputerowego wspomagania: projektowania - CAD (Computer Aided Design), wytwarzania - CAM (Computer Aided Manufacturing), projektowania materiałowego - CAMD (Computer Aided Materials Desing), komputerowego wspomagania badań w technice
Weryfikacja: 2 kolokwia przeprowadzane w ramach wykładów w formie pisemnej, z elementami testu
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt KOWSI_U01
potrafi posługiwać się w projektowaniu inżynierskim obiektów i procesów technicznych grafiką inżynierską z zastosowaniem komputerowego wspomagania
Weryfikacja: Weryfikacja rezultatów w wykonywanych ćwiczeniach
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:
Efekt KOWSI_U02
potrafi posługiwać się komputerowym wspomaganiem w rozwiązywaniu zadań technicznych
Weryfikacja: Weryfikacja rezultatów w wykonywanych ćwiczeniach
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt KOWSI_K01
dostrzega zakres zadań realizowanych przez inżyniera oraz postęp w środkach realizacji tych zadań
Weryfikacja: Sprawdzenie w ramach kolokwium znajomości alternatywnych sposobów rozwiązania zadań inżynierskich.
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: