- Nazwa przedmiotu:
- Przedmiot ograniczonego wyboru - Finanse przedsiębiorstwa
- Koordynator przedmiotu:
- dr Agnieszka Tomczak
- Status przedmiotu:
- Fakultatywny ograniczonego wyboru
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Geodezja i Kartografia
- Grupa przedmiotów:
- HES
- Kod przedmiotu:
- GK.SMOB206
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2012/2013
- Liczba punktów ECTS:
- 1
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 25 godzin - w tym udział w zajęciach i studiowanie literatury oraz samodzielne rozwiązywanie zadań.
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 15 godzin - wykład
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- brak
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Podstawowe wiadomości z zakresu ekonomii i/lub gospodarki rynkowej.
- Limit liczby studentów:
- brak
- Cel przedmiotu:
- Zaznajomienie studentów z podstawowymi pojęciami w zakresie zarządzania finansami przedsiębiorstw, jak: elementy bilansu oraz rachunku zysków i strat, rola czynników zewnętrznych w kształtowaniu polityki finansowej, rola stóp procentowych w finansach przedsiębiorstw, koszt kapitału, dźwignia finansowa i operacyjna, rentowność projektów inwestycyjnych, płynność bieżąca, źródła finansowania długo- i krótkoterminowego. Nabycie przez studentów umiejętności obliczania i interpretacji podstawowych wskaźników stosowanych w finansach przedsiębiorstwa. Umiejętność posługiwania się informacjami ze sfery finansowej gospodarki.
- Treści kształcenia:
- 1. Uwarunkowania działalności przedsiębiorstwa wpływające na zarządzanie finansami: koniunktura a polityka sprzedaży i polityka finansowania, inflacja, stopy procentowe, podatki (VAT, dochodowy), przepisy prawa. Ryzyko związane ze sferą finansową działalności przedsiębiorstwa.
2. Bilans firmy i jego składniki. Źródła kapitału w przedsiębiorstwie małym, średnim i w spółce akcyjnej, w zależności od formy organizacyjno-prawnej. Rachunek zysków i strat - podstawowe kategorie przychodów i kosztów. Wynik z działalności operacyjnej, gospodarczej, wynik brutto i netto; przykłady, obliczanie, interpretacja.
3. Znaczenie stóp procentowych w finansach jednostki. Pozyskiwanie kapitału przez emisję akcji i obligacji - charakterystyka papierów wartościowych i obliczanie ich cen. Przykładowe teorie dywidend.
4. Rodzaje inwestycji i ocena efektywności projektów inwestycyjnych za pomocą metod tradycyjnych i dyskontowych. Projekty typowe i nietypowe. Zasady oszacowania przepływów pieniężnych z inwestycji. Konstrukcja, obliczanie, zastosowanie i interpretacja miar efektywności: zaktualizowana wartość netto, wewnętrzna stopa zwrotu, czas zwrotu. Preliminarze inwestycyjne. Możliwość łączenia kalkulacji opłacalności wielu projektów i projekty wykluczające się. Kompleksowy przykład na obliczanie miar efektywności inwestycji. Inne metody - analiza ryzyka, analiza wrażliwości i analiza scenariuszowa.
5. Struktura finansowania działalności firmy. Progi rentowności. Dźwignia finansowa i operacyjna, dźwignia połączona - obliczanie i interpretacja wskaźników dźwigni, ryzyko operacyjne i ryzyko wypłacalności związane ze stosowaniem dźwigni, przykłady. Średni ważony koszt kapitału - WACC - obliczenie i interpretacja. Amortyzacja - istota, obliczanie, wpływ na wynik i płynność przedsiębiorstwa; amortyzacja jako tarcza podatkowa. Koszt kapitału obcego a wynik przedsiębiorstwa.
6. Zarządzanie kapitałem obrotowym i finansowanie krótkoterminowe w jednostce. Kapitał obrotowy netto. Cykl obrotowy. Optymalny poziom zapasów i gotówki w jednostce - model Baumola. Polityka ściągania należności. Zobowiązania krótkoterminowe i ich koszt (kredyt kupiecki, faktoring). Strategie finansowania krótkoterminowego.
7. Usługi finansowe oferowane na rynku (leasing). Wycena wartości przedsiębiorstwa - charakterystyka i zastosowanie metod wyceny: księgowe, dyskontowe, mnożnikowe, porównawcze, niekonwencjonalne. Maksymalizacja zysku jako cel przedsiębiorstwa. Zarządzanie wynikiem finansowym przedsiębiorstwa.
8. Testy zaliczeniowe.
- Metody oceny:
- Dwa testy zaliczeniowe z treści programowych podzielonych na część I i część II. Testy zawierają: pytania zamknięte, zadania i pytania opisowe. Wynik z obu testów na ocenę:
a) 3,0 powinien przekraczać 50% ogólnej sumy punktów (co odpowiada punktom za odpowiedzi na pytania i zadania łatwiejsze, obejmujące podstawowy materiał);
b) 3,5 powinien przekraczać 65% ogólnej sumy punktów (co odpowiada punktom za odpowiedzi na pytania i zadania łatwiejsze oraz jedno z obszerniejszych zadań/pytań);
c) 4,0 powinien przekraczać 75% ogólnej sumy punktów (co odpowiada punktom za odpowiedzi na pytania łatwiejsze i część z obszerniejszych zadań/pytań);
d) 4,5 powinien przekraczać 85% ogólnej sumy punktów (co odpowiada punktom za prawie wszystkie zadania i pytania, lub odpowiedź częściowo niepełną na któreś z pytań/zadań);
e) 5,0 powinien przekraczać 93% ogólnej sumy punktów (co odpowiada punktom za wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania i rozwiązanie wszystkich zadań).
Do wyniku procentowego z obu testów doliczane są procenty za aktywne uczestnictwo w wykładach, przy czyn nie można uzyskać więcej niż 1% za każdy wykład.
- Egzamin:
- tak
- Literatura:
- Jacek Grzywacz "Finanse przedsiębiorstwa", Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2013
Janusz Ostaszewski, Tomasz Cicirko, Katarzyna Kreczmańska-Gigol, Piotr Russel "Finanse spółki akcyjnej", Difin, Warszawa 2009
Jacek Jaworski "Teoria i praktyka zarządzania finansami przedsiębiorstw", CeDeWu, Warszawa 2010
Marek Siudak "Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa", Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa, 1999
- Witryna www przedmiotu:
- brak
- Uwagi:
- brak
Efekty uczenia się