Nazwa przedmiotu:
Elektrochemia
Koordynator przedmiotu:
Dr inż. Leszek Niedzicki
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
245
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2013/2014
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1. Godziny kontaktowe 30h, w tym obecność na wykładach 30h; 2. Zapoznanie się ze wskazaną literaturą – 15h; 3. Przygotowanie do zajęć – 10h; 4. Przygotowanie do egzaminu i obecność na egzaminie – 15h. Razem nakład pracy studenta: 30h+15h+10h+15h=70h, co odpowiada 3 punktom ECTS.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Obecność na wykładach – 30h, co odpowiada 1.2 punktu ECTS.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
brak
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład450h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
zgodnie z zarządzeniem Rektora PW
Cel przedmiotu:
Po zakończeniu kursu student powinien: posiadać wiedzę elektrochemiczną, aby móc skutecznie porozumiewać się w ramach interdyscyplinarnych zespołów inżynierskich; posiadać wiedzę o materiałach stosowanych do produkcji ogniw, o ich podstawowych parametrach i sposobach pomiaru tych właściwości; rozumieć podstawowe zjawiska zachodzące w ogniwach, ich ograniczenia i zalety; wiedzieć, jakie zagrożenia niesie dla konstrukcji metalowych i ogniw korozja, rozumie mechanizm jej powstawania i zna metody przeciwdziałania jej; potrafić przewidzieć potencjalne zagrożenia dla ogniwa galwanicznego wynikające z użycia danych materiałów i sposobu ich złożenia; umieć wyznaczyć stosowne kryteria doboru ogniwa i parametry ogniwa na potrzeby danej aplikacji; rozumieć potrzebę oraz potrafi współdziałać i porozumiewać się ze specjalistami z innych branż na potrzeby ustalania parametrów i wymogów dla ogniw w danym zastosowaniu.
Treści kształcenia:
Celem wykładu jest zapoznanie studentów z podstawami elektrochemii pod kątem projektowania i budowy komponentów pojazdów i innych urządzeń zasilanych elektrycznie. Omawiane są następujące zjawiska, definicje, parametry i układy: podstawy teoretyczne zjawisk elektrochemicznych; chemia roztworów wodnych; szereg napięciowy metali; potencjał chemiczny a potencjał elektrochemiczny; półogniwa; zasada działania ogniw galwanicznych; rodzaje ogniw; budowa ogniw; niezbędne składowe ogniwa; ogniwa pierwotne, wtórne i baterie; elektrodyka; rodzaje elektrod; parametry elektrod; kinetyka procesów elektrodowych; elektrolity; rodzaje elektrolitów; mechanizmy przewodnictwa; ruchliwość jonów; dyfuzja i konwekcja; gradient stężeń; przewodność molowa i jonowa; lepkość roztworów; iloczyn Waldena; współczynniki aktywności jonów; zjawisko dysocjacji i asocjacji; względna przenikalność elektryczna; warstwa międzyfazowa; przewodnictwo jonowe i elektronowe na styku elektroda-elektrolit; pasywacja a korozja; mikroogniwa; zagrożenia dla ogniw; zjawiska w ogniwach rzeczywistych; parametry chemiczne i metody pomiarowe materiałów do produkcji ogniwa i całych ogniw; stabilność i kompatybilność chemiczna materiałów; metody pomiarowe parametrów elektrochemicznych półogniw i materiałów elektroaktywnych; parametry fizyczne materiałów do produkcji ogniw; stabilność termiczna; przemiany fazowe; parametry elektrolitów i elektrod a parametry całego ogniwa; wzajemny wpływ i zależności parametrów składowych ogniwa; kondensatory - opis działania i budowa; Elektrostatyka; korozja i zabezpieczenia antykorozyjne.
Metody oceny:
Egzamin pisemny
Egzamin:
tak
Literatura:
1. W. Ufnalski – „Elementy elektrochemii” 2. A. Kisza – „Elektrochemia I. Jonika” 3. A. Kisza – „Elektrochemia II. Elektrodyka”
Witryna www przedmiotu:
lniedzicki.ch.pw.edu.pl
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się