Nazwa przedmiotu:
Alternatywne systemy operacyjne
Koordynator przedmiotu:
mgr inż. /Zbigniew Kleniewski/starszy wykładowca
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Technologia Chemiczna
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla specjalności
Kod przedmiotu:
CS2A_39
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Ćwiczenia: liczba godzin według panaku studiów 15; przygotowanie do zajęć - 6, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 4; Razem - 25
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Ćwiczenia - 15 h; Razem - 15 h = 0,6 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
0
Limit liczby studentów:
Ćwiczenia: 20 -30
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest uzyskanie przez studenta wiedzy i umiejętności w zakresie budowy oraz podstawowych funkcji systemu operacyjnego Linux. Celem nauczania przedmiotu jest nabycie przez studentów podstawowych umiejętności posługiwania się systemem operacyjnym Linux, jego konfiguracji oraz typowymi aplikacjami.
Treści kształcenia:
C1 - Systemy operacyjne - wstęp; C2 - Instalacja sytemu Linux; C3- Środowiska graficzne; C4 - System plików w systemie Linux; C5 - Użytkownicy i ich uprawnienia; C6 - Przegląd aplikacji do edycji tekstu; C7 - Multimedia w systemie Linux; C8 - Praca w trybie tekstowym - terminal; C9 -Bezpieczeństwo systemu; C10 - Korzystanie z usług Internetu; C11 - Instalowanie dodatkowych aplikacji; C12 - Praca w lokalnej sieci komputerowej; C13 - Programy Windows w systemie Linux; C14 - Przegląd oprogramowania specjalistycznego.
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie wszystkich ćwiczeń. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach student może zaliczyć ćwiczenie w uzgodnionym z prowadzącym terminie. Każde z ćwiczeń oceniane jest na bieżąco w skali punktowej 0-10. Ocena semestralna jest zależna od ilości uzyskanych punktów w semestrze (wyrażona procentowo w stosunku do max. ilości): 50% - 3.0, 65% - 3.5, 75% - 4.0, 85% - 4.5, 95% - 5.0
Egzamin:
nie
Literatura:
"1. Benjamin Mako Hill, Matthew Helmke, Corey Burger „Ubuntu. Oficjalny podręcznik”. Wydanie V, Helion 2011; 2. Materiały w Internecie: http://ubuntu.pl "
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Program studiów opracowany na podstawie programu nauczania zmodernizowanego w ramach Zadania 31 i zmodyfikowanego w ramach Zadania 38 Programu Rozwojowego Politechniki Warszawskiej

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W02_05
Zna źródła pozyskania dystrybucji systemu Linux, źródła pozyskiwania oprogramowania dodatkowego, źródła dokumentacji sytemu, budowę systemu plików i rodzaje uprawnień do zasobów, zasady bezpiecznej pracy z systemem Linux, podstawowe różnice między systemem Linux i Windows.
Weryfikacja: Zaliczenie ćwiczeń ( C1 - C14)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_W02_05
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W02

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U07_01
Umie zainstalować system Linux, przeprowadzić podstawową konfigurację systemu, posługiwać się systemem plików, zarządzać użytkownikami i uprawnieniami w systemie, uruchamiać i korzystać z podstawowych aplikacji biurowych, posługiwać się multimediami, korzystać z usług Internetu i zasobów sieci lokalnej, instalować dodatkowe oprogramowanie, instalować i uruchamiać programy przeznaczone dla systemu Windows.
Weryfikacja: Zaliczenie ćwiczeń ( C1 - C14)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U07_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U07