- Nazwa przedmiotu:
- Systemy komutacyjne
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. Marek Sumiła, ad., Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Telekomunikacji w Transporcie
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Transport
- Grupa przedmiotów:
- Specjalnościowe
- Kod przedmiotu:
- TR.SIS605
- Semestr nominalny:
- 6 / rok ak. 2014/2015
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 90 godz., w tym: praca na wykładach - 15 godz., praca na ćwiczeniach - 15 godz., praca na zajęciach laboratoryjnych - 15 godz., zapoznanie się ze wskazaną literaturą w zakresie wykładu oraz ćwiczeń - 6 godz., zapoznanie się ze wskazaną literaturą w zakresie zajęć laboratoryjnych - 10 godz., konsultacje - 3 godz. (w tym 1 godz. w zakresie laboratoriów), przygotowanie się do ćwiczeń laboratoryjnych - 8 godz., wykonanie sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych - 8 godz., przygotowanie się do kolokwium zaliczającego ćwiczenia audytoryjne - 5 godz., przygotowanie się do kolokwium zaliczającego wykład - 5 godz.
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 2,0 pkt ECTS (48 godz., w tym: praca na wykładach - 15 godz., praca na ćwiczeniach - 15 godz., praca na zajęciach laboratoryjnych - 15 godz., konsultacje - 3 godz.)
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 1,5 pkt ECTS (42 godz., w tym: praca na zajęciach laboratoryjnych - 15 godz., zapoznanie się ze wskazaną literaturą w zakresie zajęć laboratoryjnych - 10 godz., konsultacje w zakresie laboratoriów - 1 godz., przygotowanie się do ćwiczeń laboratoryjnych - 8 godz., wykonanie sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych - 8 godz.)
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia15h
- Laboratorium15h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Posiada wiedzę o podstawowych prawach fizycznych, w tym elektrycznych. Zna podstawowe elementy i układy elektroniczne. Posiada wiedzę na temat podstawowych urządzeń telekomunikacyjnych.
- Limit liczby studentów:
- wykład: brak, ćwiczenia: 30 osób, laboratorium:12 osób.
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie studentów z zasadą budowy węzła komutacyjnego i sieci telekomunikacyjnych w komutowanych publicznych i resortowych sieciach analogowych i ISDN.
- Treści kształcenia:
- Wykład: Pojęcia komutacji i natężenia ruchu telekomunikacyjnego. Budowa węzła komutacyjnego w sieci publicznej i resortowej. Charakterystyka kolejowej sieci telekomunikacyjnej w ujęciu ogólnoeksploatacyjnym oraz stacyjnym. Definicja sieci cyfrowej z integracją usług (ISDN). Parametry, struktura, możliwości sieci ISDN. Styki abonenckie w ISDN. Transmisja sygnałów telekomunikacyjnych na łączu abonenckim. Model warstwowy ISO/OSI i jego implementacja w telekomunikacyjnych sieciach z integracją usług. Cyfrowa sygnalizacja abonencka DSS1. Protokoły warstwy drugiej i trzeciej DSS1.
Ćwiczenia: Obliczenia natężenia ruchu telekomunikacyjnego dla węzła i fragmentu sieci PSTN. Rozwiązywanie wybranych problemów obciążenia łączy telekomunikacyjnych.
Laboratorium: Zapoznanie z budową abonenckiej centrali cyfrowej DGT 3450 – Millenium. Sposoby tworzenia abonenta analogowego i cyfrowego w centrali – edycja bazy danych centrali. Nadzór operatorski sieci central cyfrowych. Analiza pracy sygnalizacji cyfrowej DSS1. Badanie rekordów taryfikacyjnych w centrali. Statystyka pracy centrali.
- Metody oceny:
- Wykład - ocena formująca: 1 lub 2 kartkówki dotyczące wybranych zagadnień teoretycznych – ocena podsumowująca: egzamin pisemny z 2 lub z 3 pytań teoretycznych,
laboratorium – wyniki sprawozdań z sześciu kolejnych ćwiczeń oraz zaliczenie końcowe laboratorium. Zaliczenie końcowe średnia z ocen uzyskanych z wykładu i laboratorium.
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- 1) Jajszczyk A.: Wstęp do telekomutacji. WNT, Warszawa 2009;
2) Kabaciński W., Żak M.: Sieci telekomunikacyjne. WKŁ Warszawa 2008;
3) Kościelnik D.: ISDN Cyfrowe sieci zintegrowane usługowo. WKŁ, Warszawa 2007.
- Witryna www przedmiotu:
- www.twt.wt.pw.edu.pl
- Uwagi:
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Efekt W01
- posiada wiedzę teoretyczną dotyczącą sieci telekomunikacyjnych
Weryfikacja: wykład: sprawdzian 3 pytania otwarte, wymagane jest udzielenie pełnych odpowiedzi na przynajmniej połowę pytań, ; ćwiczenia – poprawne rozwiązanie 2 z 3 zadań
Powiązane efekty kierunkowe:
Tr1A_W08
Powiązane efekty obszarowe:
T1A_W03, T1A_W05, InzA_W05
- Efekt W02
- rozumie procesy komutacyjne zachodzące w cyfrowej sieci ISDN
Weryfikacja: wykład: sprawdzian 3 pytania otwarte, wymagane jest udzielenie pełnych odpowiedzi na przynajmniej połowę pytań, ; ćwiczenia – poprawne rozwiązanie 2 z 3 zadań
Powiązane efekty kierunkowe:
Tr1A_W09
Powiązane efekty obszarowe:
T1A_W04, T1A_W05, T1A_W08, InzA_W03, InzA_W05
- Efekt W03
- zna zastosowanie narzędzi do nadzoru i zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi
Weryfikacja: wykład: sprawdzian 3 pytania otwarte, wymagane jest udzielenie pełnych odpowiedzi na przynajmniej połowę pytań, ; ćwiczenia – poprawne rozwiązanie 2 z 3 zadań
Powiązane efekty kierunkowe:
Tr1A_W12
Powiązane efekty obszarowe:
T1A_W07, T1A_W08, InzA_W02, InzA_W03
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Efekt U01
- potrafi przeprowadzić ograniczoną konfigurację centrali cyfrowej oraz przygotować narzędzie do przeprowadzenia taryfikacji abonentów centrali
Weryfikacja: laboratorium - odpowiedź na połowę z 8 lub z 12 pytań na sprawdzianie końcowym
Powiązane efekty kierunkowe:
Tr1A_U09
Powiązane efekty obszarowe:
T1A_U07, T1A_U08, T1A_U11, InzA_U01