Nazwa przedmiotu:
Integracja europejska – aspekty ekonomiczne i prawne (HES)
Koordynator przedmiotu:
mgr Szymon Drabczyk
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Materiałowa
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
IN_EUR
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2012/2013
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Łącznie - 60 godzin. Udział studenta w zajęciach – 30 godzin, samodzielna praca studenta - studiowanie literatury, przygotowywanie prezentacji/ referatów – 30 godzin.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1 punkt ECTS – 30 godzin zajęć.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia30h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
wg zaleceń prowadzącego przedmiot
Limit liczby studentów:
15-30
Cel przedmiotu:
Najważniejszym założeniem przedmiotu jest poznanie przez studentów zagadnień integracji europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca i roli Polski w tym procesie. Do szczegółowych celów przedmiotu należy: - zapoznanie z historią integracji europejskiej; - rozumienie organizacji i funkcjonowania UE; - uzyskanie wiedzy o wybranych dziedzinach integracji w ramach UE; - poznanie drogi Polski do członkostwa w UE; - zapoznanie się z różnymi aspektami członkostwa Polski w UE;
Treści kształcenia:
1. Wprowadzenie. Koncepcje integracji. 2. Geneza Wspólnot Europejskich (do 1958 roku). 3. Etapy historii Wspólnot Europejskich od Traktatów Rzymskich do Jednolitego Aktu Europejskiego (włącznie). 4. Proces integracji: od Traktatu z Maastricht do Traktatu z Lizbony (włącznie) . 5. Rozszerzania członkostwa we Wspólnotach Europejskich/Unii Europejskiej: przeszłość i przyszłość. 6. Instytucje i inne organy oraz jednostki organizacyjne Unii Europejskie i EURATOM-u; ich geneza, skład, kompetencje, funkcje. 7. System prawa Unii Europejskiej – elementy składowe, zasady; zarys problematyki. 8. Reżim Schengen: geneza, ewolucja, zasady, korzyści i koszty wejścia Polski do strefy Schengen. 9. Jednolity Rynek Europejski: geneza, podstawy prawne, zasady. 10. Unia Gospodarcza i Walutowa – cel powstania, etapy budowania, korzyści, koszty, aktualne problemy. 11. Polska a Unia Gospodarcza i Walutowa. Wejście Polski do „strefy euro”: argumenty za i przeciw. 12. Możliwości korzystania z funduszy unijnych w Polsce. Wprowadzenie do problematyki. 13. Unijny program LLP-Erasmus: geneza, cel, części składowe, zasady, ocena. 14. Miejsce Polski w Unii Europejskiej: droga do członkostwa w UE, bilans członkostwa , perspektywy. 15. Główne wyzwania dla Unii Europejskiej i Polski w przyszłości.
Metody oceny:
Sprawdzian pisemny .
Egzamin:
nie
Literatura:
Literatura podstawowa: 1.Jan Barcz, Maciej Górka, Anna Wyrozumska: Instytucje i prawo Unii Europejskiej, Wyda-nie 2, wydawnictwo LexisNexis, Warszawa 2011 2.Europeistyka. Leksykon; praca zbiorowa pod red. Witolda Stankowskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011 3.Jacek Barcik, Aleksandra Wentkowska: Prawo Unii Europejskiej po Traktacie z Lizbony, wydanie 2, Wydawnictwo C.H.Beck, Warszawa 2011 4. Portale internetowe: www.poskawue.gov.pl, www.europa.eu, funduszeeuropejskie.gov.pl, www.erasmus.org.pl Literatura uzupełniająca: Neil Nugent: Unia Europejska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2012
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt IN_EUR _W1
1. Zna terminologię z zakresie integracji europejskiej. 2. Ma elementarną wiedzę w zakresie koncepcji integracji europejskiej. 3. Ma pogłębioną wiedzę na temat historii Wspólnot Europejskich/Unii Europejskiej. 4. Ma podstawową wiedzę na temat instytucji, organów Unii i systemu prawa UE. 5. Ma pogłębioną wiedzę na temat historii, zasad, korzyści i kosztów członkostwa Polski w Unii Europejskiej. 6. Ma uporządkowaną wiedzę na temat wybranych dziedzin integracji europejskiej i udziału w nich Polski.
Weryfikacja: Sprawdzian pisemny zawierający pytania otwarte i zamknięte, problemowe i szczegółowe. Przygotowywanie przedstawienie prezentacji/referatu na zajęciach.
Powiązane efekty kierunkowe: IM_W14
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W08

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt IN_EUR _U1
1. Potrafi posługiwać się podstawową terminologią z zakresu integracji europejskiej. 2.Potrafi wyszukiwać w zbiorach informacji o UE i potrzebnych informacji na dany temat. 3. Potrafi posługiwać się zaawansowaną wiedzą o udziale Polski w integracji w ramach UE. 4. Potrafi formułować i przedstawiać swoje stanowisko wobec różnych aspektów członkostwa Polski w UE. 5. Potrafi wykorzystywać wiedzę o funduszach unijnych dostępnych w Polsce. 6. Potrafi wykorzystać wiedzę o LLP- Erasmus do rozpatrzenia swojego udziału w wymianie studenckiej oferowanej przez ten program.
Weryfikacja: Sprawdzian pisemny zawierający pytania otwarte i zamknięte, problemowe i szczegółowe. Ocena przygotowania i przedstawienia prezentacji/referatu na zajęciach.
Powiązane efekty kierunkowe: IM_U02, IM_U05
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U02, T1A_U05

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt IN_EUR _K1
1. Ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności z zakresu integracji europejskiej i partycypacji w niej Polski; rozumie konieczność dalszego doskonalenia się zawodowego i rozwoju osobistego. 2. Ma świadomość znaczenia członkostwa Polski w UE. 3. Ma świadomość problemów politycznych, środowiskowych, ekonomicznych i kulturowych występujących w procesie integracji europejskiej. 4. Ma świadomość znaczenia przygotowania się do korzystania z oferty UE w różnych dziedzinach jej aktywności.
Weryfikacja: Sprawdzian pisemny zawierający pytania otwarte i zamknięte, problemowe i szczegółowe. Ocena przygotowania i przedstawienia prezentacji/referatu na zajęciach.
Powiązane efekty kierunkowe: IM_K01, IM_K02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K01, T1A_K02