Nazwa przedmiotu:
Rachunkowość
Koordynator przedmiotu:
dr Magdalena Kludacz
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Ekonomia
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
FP 16
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2013/2014
Liczba punktów ECTS:
6
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
150, w tym: 30- wykłady, 30 - ćwiczenia, 11- konsultacje, 5- egzaminy, 6 - dodatkowe zaliczenia, 68 - praca własna studentów
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
I. 2,40 w tym:1,20 - wykłady, 1,20 - ćwiczenia II. 0,88 w tym: 0,44 - konsultacje, konsultacje e-mailowe, 0,20 - egzaminy 0,24 - dodatkowe zaliczenia
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
3
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia30h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
wykład: min. 15, ćwiczenia: 20-30
Cel przedmiotu:
Cel ogólny przedmiotu: Zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami i zasadami rachunkowości finansowej. Przekazanie podstawowych wiadomości o technice księgowania operacji gospodarczych, zasadach wyceny i ewidencji poszczególnych składników majątku i wyniku finansowym przedsiębiorstwa. Cele dydaktyczne przedmiotu:1. Umiejętność grupowania składników majątkowych i źródeł ich finansowania w bilansie przedsiębiorstwa.2. Znajomość podstawowych metod wyceny składników majątku.3. Umiejętność ewidencji operacji gospodarczych na kontach księgowych.4. Umiejętność ustalenia wyniku finansowego i sporządzenia rachunku zysków i strat.
Treści kształcenia:
Wykłady: 1. Wprowadzenie do rachunkowości. Przedmiot, zadania, funkcje i podstawy prawne rachunkowości. (2 W).2. Charakterystyka majątku i źródeł jego finansowania. Bilans i zasady jego sporządzania: (2 W).3. Typy operacji gospodarczych i zasady ich ewidencji na kontach księgowych (2W ).4. Konta analityczne i syntetyczne. Zestawienie obrotów i sald. Poprawianie błędów księgowych. (2W ).5. Ewidencja aktywów trwałych. Metody liczenia amortyzacji. (4W).6. Ewidencja środków pieniężnych oraz długo- i krótkoterminowych aktywów finansowych (3W ).7. Klasyfikacja i ewidencja rozrachunków. Sporządzanie listy płac pracowników (4W).8. Metody wyceny materiałów i towarów. Ewidencja materiałów i towarów. (3W).9. Zasady ewidencji kosztów podstawowej działalności operacyjnej (produkcyjnej); klasyfikacja kosztów, warianty ewidencji i rozliczania kosztów. (2W).11. Warianty ustalania wyniku finansowego i sporządzania rachunku zysków i strat (2W )12. Przykład całościowy ewidencji operacji bilansowych i wynikowych. (2W) 13. Ogólne zasady prowadzenia rachunkowości. Elementy składowe ksiąg rachunkowych. Sprawozdawczość finansowa (2W) Ćwiczenia: 1. Ujęcie bilansowe majątku przedsiębiorstwa. Bilans i zasady jego sporządzania: (2 Ć).2. Typy operacji gospodarczych i zasady ich ewidencji na kontach księgowych (2Ć).3. Konta analityczne i syntetyczne. Zestawienie obrotów i sald. Poprawianie błędów księgowych. (2Ć).4. Zadania całościowe - od bilansu do bilansu -(2h) 5. Ewidencja aktywów trwałych. Metody liczenia amortyzacji. (4Ć).6. Kolokwium (2h) 7. Ewidencja środków pieniężnych oraz długo- i krótkoterminowych aktywów finansowych (3 Ć).8. Klasyfikacja i ewidencja rozrachunków. Sporządzanie listy płac pracowników (3 Ć).9. Metody wyceny materiałów i towarów. Ewidencja materiałów i towarów. (4 Ć). 10. Zasady ewidencji kosztów działalności operacyjnej (produkcyjnej); klasyfikacja kosztów, warianty ewidencji i rozliczania kosztów. Ustalanie wyniku finansowego i sporządzanie rachunku zysków i strat. (4 Ć). 12. Kolokwium (2h).
Metody oceny:
Warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego jest uzyskanie zaliczenia ćwiczeń. W semestrze w celu sprawdzenia efektów kształcenia w zakresie umiejętności zostaną przeprowadzone dwa kolokwia w formie pisemnej (zadania). Poza tym studenci będą musieli rozliczyć się z zadań przekazanych do samodzielnego rozwiązania w domu. Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uzyskanie minimum 50% możliwych do uzyskania punktów. Na punktację końcową z ćwiczeń wpływa także aktywność na zajęciach. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa. Trzy nieobecności bez usprawiedliwienia powodują brak klasyfikacji. Egzamin sprawdzający efekty kształcenia w zakresie wiedzy zostanie przeprowadzony w formie pisemnej w czasie sesji egzaminacyjnej (test, pytania otwarte). Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie minimum 50% punktów. Ocena końcowa jest wystawiona na podstawie punktów uzyskanych z egzaminu i ćwiczeń: 50-59%: ocena dostateczna; 60 – 69% ocena dostateczna plus; 70 – 79%: ocena dobra; 80 – 89% pkt: ocena dobra plus; 90-100%: ocena bardzo dobra.
Egzamin:
tak
Literatura:
Literatura podstawowa: 1. Podstawy rachunkowości, praca zbiorowa pod red. K. Sawickiego, PWE, Warszawa, 2011r. 2. Podstawy rachunkowości. Zbiór zadań, praca zbiorowa pod red. K. Sawickiego, Warszawa, 2012r.3. Ustawa o rachunkowości z 24. 09. 1999r. (znowelizowana); Literatura uzupełniająca: J. Matuszewicz, P. Matuszewicz, Rachunkowość od podstaw, FINANS-SERVIS, Warszawa, 2011r.; J. Matuszewicz, P. Matuszewicz, Zbiór zadań do podręcznika Rachunkowość od podstaw, FINANS-SERVIS, Warszawa, 2011r; 3. I. Olchowicz, Podstawy rachunkowości. Tom I, Difin, Warszawa, 2009r.; 4. I. Olchowicz, Podstawy rachunkowości. Zadania i rozwiązania. Tom II, Difin, Warszawa, 2009r.
Witryna www przedmiotu:
www.knes.pw.plock.pl
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W08
Ma wiedzę dotyczącą przepisów ustawy o rachunkowości, w szczególności w zakresie: metod wyceny poszczególnych składników majątku i sprawozdań finansowych.
Weryfikacja: Efekty kształcenia w zakresie wiedzy są oceniane na podstawie aktywności na zajęciach i egzaminu pisemnego w formie testu i pytań teoretycznych.
Powiązane efekty kierunkowe: K_W08
Powiązane efekty obszarowe: S1A_W07

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
Potrafi prawidłowo zdefiniować i objaśnić podstawowe kategorie w obszarze nauki rachunkowości
Weryfikacja: Ocena na podstawie egzaminu
Powiązane efekty kierunkowe: K_U01
Powiązane efekty obszarowe: S1A_U01
Efekt U08
Posiada umiejętność wyceny składników majątku, ewidencjonowania operacji gospodarczych na kontach księgowych, zarówno syntetycznych, jak i analitycznych, biansowych i wynikowych
Weryfikacja: Ocena na podstawie pracy domowej, aktywności na zajęciach i kolokwiów.
Powiązane efekty kierunkowe: K_U08
Powiązane efekty obszarowe: S1A_U03
Efekt U14
Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę do rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej księgowego, takich jak: 1) klasyfikacja składników majątkowych i źródeł ich finansowania w bilansie przedsiębiorstwa; 2) Wycena składników majątku. 3) Sporządzenie bilansu; 4) Sporządzenie rachunku zysków i strat.
Weryfikacja: Umiejętności studentów są oceniane na podstawie kolokwium (zadania do rozwiązania), aktywności na zajęciach (zadania rozwiązywane na tablicy), pracy domowej (zadania do samodzielnego rozwiązania)
Powiązane efekty kierunkowe: K_U14
Powiązane efekty obszarowe: S1A_U06

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
Ma świadomośći ciągłego uzupełniania wiedzy z powodu zmian przepisów prawnych (ustawa o rachunkowości)
Weryfikacja: Efekty kształcenia w zakresie kompetencji społecznych są oceniane na podstawie dyskusji prowadzonej na zajęciach.
Powiązane efekty kierunkowe: K_K01
Powiązane efekty obszarowe: S1A_K01
Efekt K07
Jest przygotowany do podjęcia pracy w księgowości.
Weryfikacja: Uzyskanie zaliczenia końcowego świadczy o tym, ze student opanował materiał niezbędny do podjęcia pracy zawodowej
Powiązane efekty kierunkowe: K_K07
Powiązane efekty obszarowe: S1A_K06