- Nazwa przedmiotu:
- Chemia ogólna i nieorganiczna
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Dariusz Szychowski / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Technologia Chemiczna
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- ZICP04
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2011/2012
- Liczba punktów ECTS:
- 10
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład300h
- Ćwiczenia300h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- brak
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi budowy materii. Zapoznanie z właściwościami związków nieorganicznych.Celem nauczania przedmiotu jest zrozumienie organizacji materii na poziomie molekularnym i makroskopowym, przedstawienie wiedzy dotyczącej właściwości samych pierwiastków chemicznych bloków sp, spd i spdf oraz ich związków.
- Treści kształcenia:
- "W - Reakcje chemiczne. Teorie kwasów i zasad oraz utleniaczy i reduktorów. Anionizacja i deanionizacja. Elektronizacja i deelektronizacja. Reakcje sprzężone. Reakcje wymiany jonów. Reakcje kompleksowania jonów. Związki pierwiastków głównych okresu zerowego. Związki pierwiastków głównych s grupy I i II. Związki pierwiastków p pierwszego okresu. Związki pierwiastków p drugiego okresu Związki pierwiastków p III i IV okresu. Związki pierwiastków p V okresu. Właściwości chemiczne pierwiastków dodatkowych. Związki pierwiastków poddodatkowych.
Ć - 1. Stężenia roztworów: sposoby wyrażania stężeń składników w roztworach, przeliczanie stężeń, mieszanie roztworów, rozcieńczanie i zatężanie 2. Równowagi jonowe, moc jonowa, współczynnik aktywności, aktywność, obliczanie pH mocnych kwasów i mocnych zasad, słabych kwasów i słabych zasad. Obliczanie składu roztworów buforowych i pH tych roztworów. Hydroliza soli: obliczanie pH, stałej i stopnia hydrolizy. Rozpuszczalność i iloczyn rozpuszczalności, wpływ wspólnego jonu na iloczyn rozpuszczalności. Elementy elektrochemii: ogniwa, prawo Nersta, obliczanie potencjałów. Elektroliza i prawa elektrolizy.
L - Szkolenie BHP. Wiadomości ogólne na temat pracy w laboratorium chemicznym. Zapoznanie się ze sprzętem laboratoryjnym i podstawowymi czynnościami. Równowagi jonowe w roztworach: pH-metria, podstawy analizy miareczkowej, reakcje zobojętniania w roztworach wodnych hydroliza soli, roztwory buforowe, strącanie osadów, związki kompleksowe. Przegląd wybranych właściwości fizykochemicznych pierwiastków: litowce i berylowce. Drobiny węgla i azotu. Drobiny chloru, siarki, fosforu, glinu i krzemu. Związki pierwiastków rodzin głównych okresów IV, V i VI. Drobiny pierwiastków przejściowych. Metody rozdziału związków chemicznych - Rozdzielanie substancji metodą strącania i rozpuszczania. Rozdzielanie metodą ekstrakcji."
- Metody oceny:
- Na ocenę końcową składa się średnia ważona stanowiąca 1/2 oceny z egzaminu i 1/2 oceny z ćwiczeń audytoryjnych (dotyczy semestru I). Ocena z ćwiczeń audytoryjnych obejmuje oceny z kolokwiów cząstkowych przeprowadzanych w trakcie semestru. Przewiduje się jeden sprawdzian poprawkowy.Na ocenę końcową semestru II składa się średnia ważona stanowiąca 1/2 oceny z egzaminu i 1/4 oceny z ćwiczeń audytoryjnych i 1/4 z zajęć laboratoryjnych.
- Egzamin:
- Literatura:
- "1. Górski A., Chemia, tom II, PWN, Warszawa 1977.
2. Bielański A., Podstawy chemii nieorganicznej, t. 1 - 3, PWN, Warszawa 1999.
3. Gontarz Z., Związki tlenowe pierwiastków bloku sp, WNT, Warszawa 1993.
4. Górski A., Klasyfikacja pierwiastków chemicznych i związków nieorganicznych, WNT, Warszawa 2003.
5. Gontarz Z., Górski A., Jednopierwiastkowe struktury chemiczne, WNT, Warszawa 1998."
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się