- Nazwa przedmiotu:
- Wizualizacja i techniki prezentacji
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Małgorzata Petzel / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Technologia Chemiczna
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- ZICK14
- Semestr nominalny:
- 4 / rok ak. 2011/2012
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład150h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt300h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Technologia informacyjna, w tym podstawowa znajomość komputera oraz oprogramowania biurowego i graficznego
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Celem nauczania przedmiotu jest przekazanie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych dotyczących wspomaganych multimedialnie, różnorodnych form przekazywania wiedzy i autoprezentacji. Przedmiotem zajęć jest także wizualizacja i infografika będąca techniką tworzenia obrazów, wykresów i animacji, wspierającą przekazywanie informacji. Celem zajęć praktycznych jest przygotowanie elementów infografiki i wizualizacji oraz całego wystąpienia publicznego, wspomaganego komputerowymi technikami multimedialnymi.
- Treści kształcenia:
- "W - Power Point i Impress OpenOffice jako programy grafiki menadżerskiej. Przegląd podstawowych i wspomagających narzędzi programistycznych wykorzystywanych do tworzenia, uatrakcyjniania i zapisu prezentacji. Gromadzenie materiałów do prezentacji (skanowanie zdjęć, wykonanie zdjęć aparatem cyfrowym i przeniesienie ich do komputera, wykonanie własnej grafiki statycznej i animowanej, importowanie grafiki i filmów z Internetu). Zasady planowania prezentacji publicznej. Tworzenie planu prezentacji. Tworzenie prezentacji. Modyfikowanie prezentacji. Uruchamianie prezentacji multimedialnych. Zapisywanie prezentacji multimedialnych. Drukowanie prezentacji multimedialnych. Wprowadzenie efektów graficznych i dźwiękowych. Wprowadzenie animacji. Elementy prezentacji. Tekst. Grafika. Fotografie. Przygotowywanie efektownych i skutecznych materiałów graficznych. Struktura slajdu. Typograficzna czytelność tekstu. Aspekty werbalne slajdów. Barwa w typografii. Barwa w prezentacji. Tło. Zasady przygotowywania tabel. Typy wykresów. Zasady doboru typu wykresów. Zasady przygotowania wykresów.
P- Obejmuje praktyczne wykorzystanie wybranych zagadnień przedstawionych na wykładzie."
- Metody oceny:
- Obecność na zajęciach projektowych jest obowiązkowa. W trakcie zajęć projektowych studenci wykonują indywidualnie zadania zlecone przez prowadzącego. Zaliczenie przedmiotu następuje na postawie bieżącej pracy w semestrze. Aktywność studentów i poprawność wykonywanych prac w trakcie zajęć projektowych jest oceniana punktowo i stanowi podstawę do wystawienia oceny. Łączną ocenę pozytywną uzyskuje się po zgromadzeniu minimum 51 punktów możliwych do uzyskania w trakcie semestru. Skala ocen: 0 ÷ 50 niedostateczny; 51 ÷ 60 dostateczny; 61 ÷ 70 dość dobry; 71 ÷ 80 dobry; 81 ÷ 90 ponad dobry; 91 ÷ 100 bardzo dobry. Student może kontaktować się z prowadzącym drogą mailową lub telefoniczną. W każdym semestrze wyznaczone zostaną godziny konsultacji. W semestrze, w którym nie ma zajęć projektowych zaliczanie przedmiotu nie jest możliwe.
- Egzamin:
- Literatura:
- "1. Żurek E., Sztuka prezentacji czyli jak przemawiać obrazem, Poltext, 2004.
2. Weissman J., Sztuka skutecznej prezentacji, One Press, 2007.
3. Lundén B., Rosell L., Techniki prezentacji, BL Info Polska, 2006.
4. Weiner J., Technika pisania i prezentowania przyrodniczych prac naukowych, PWN, Warszawa 2006.
5. Młyniec W., Ufnalska S., Scientific Communication czyli jak pisać i prezentować prace naukowe, Sorus, 2004."
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się