- Nazwa przedmiotu:
- Rachunkowość zarządcza
- Koordynator przedmiotu:
- dr Monika Burżacka
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Ekonomia
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- ZGP 31
- Semestr nominalny:
- 5 / rok ak. 2012/2013
- Liczba punktów ECTS:
- 4
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 100 h w tym: 16 h - wykłady, 16 h - ćwiczenia, 5 h - konsultacje, 8 h - udział w egzaminie i kolokwium poprawkowym, 15 h - przygotowanie do zajęć w tym przygotowanie z literaturą, 15 h - przygotowanie do egzaminu, 15 h - przygotowanie do kolokwium, 10 h - przygotowanie prac domowych (zadania do samodzielnego rozwiązania)
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- I.1,28 ECTS - wykłady i ćwiczenia
II. 0,52 ECTS - konsultacje oraz udział w egzaminie i kolokwium poprawkowym
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 2 ECTS
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład240h
- Ćwiczenia240h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Rachunkowość
- Limit liczby studentów:
- wykład: min. 15, ćwiczenia: 20-30
- Cel przedmiotu:
- Przekazanie podstawowych wiadomości o koncepcjach, systemach i metodach rachunkowości zarządczej oraz kierunkach ich zastosowań w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym. Zapoznanie studentów z rachunkiem kosztów i podstawowymi narzędziami rachunkowości zarządczej, służącymi do wspomagania procesów podejmowania decyzji i monitorowania efektów działalności przedsiębiorstw, a przede wszystkim do kalkulacji kosztów produktów, analizy i kontroli kosztów, zarządzania rentownością, podejmowania decyzji cenowych.
- Treści kształcenia:
- Wykłady:
1. Wprowadzenie do rachunkowości zarządczej. Zakres, cechy i zadania rachunkowości zarządczej. Różnice między rachunkowością zarządczą i finansową (2)
2. Wprowadzenie do rachunku kosztów. Klasyfikacje kosztów. Systemy rachunku kosztów (2).
3. Etapy rozliczania kosztów w rachunku kosztów pełnych (1)
4. Pojęcie, cele i metody kalkulacji kosztów w systemie rachunku kosztów pełnych.(3)
5. Rachunek kosztów zmiennych. Metody podziału kosztów na stałe i zmienne. Wielostopniowy rachunek kosztów zmiennych. (2)
6. Analiza progu rentowności (2)
7. Kalkulacje cenowe i zasady polityki cenowej. (2)
8. Krótkoterminowe problemy decyzyjne (2).
Ćwiczenia:
1.Wprowadzenie do rachunku kosztów. Klasyfikacje kosztów. (1) 2. Rozliczanie kosztów działalności pomocniczej (2)
3 Rachunek kosztów pełnych. Kalkulacja podziałowa. (2)
4. Rachunek kosztów pełnych. Kalkulacja doliczeniowa (2)
5. Metody podziału kosztów na stałe i zmienne. (1)
6. Rachunek kosztów zmiennych (2)
7. Wpływ rachunku kosztów na wynik finansowy (1)
8. Analiza progu rentowności (2)
9. Kalkulacje cenowe . (1)
10. Kolokwium (2).
- Metody oceny:
- Warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego jest uzyskanie zaliczenia ćwiczeń. W semestrze w celu sprawdzenia efektów kształcenia w zakresie umiejętnosci zostanie przeprowadzone jedno kolokwium w formie pisemnej (zadania). Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uzyskanie minimum 50% możliwych do uzyskania punktów. Na punktację końcową z ćwiczeń wpływa także aktywność na zajęciach i prezentacja zadań i analiz przygotowanych w domu. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa. Trzy nieobecności bez usprawiedliwienia powodują brak klasyfikacji. Egzamin sprawdzajacy efekty kształcenia w zakresie wiedzy zostanie przeprowadzony w formie pisemnej w czasie sesji egzaminacyjnej. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie minimum 50% punktów. Ocena końcowa jest wystawiona na podstawie punktów uzyskanych z egzaminu i ćwiczeń: 50-59%: ocena dostateczna; 60 – 69% ocena dostateczna plus; 70 – 79%: ocena dobra; 80 – 89% pkt: ocena dobra plus; 90-100%: ocena bardzo dobra.
- Egzamin:
- tak
- Literatura:
- Literatura podstawowa:
1.Czubakowska K., Gabrusewicz W., Nowak E., Podstawy rachunkowości zarządczej, PWE, Warszawa 2006r.;
2.Piosik, A., Zasady rachunkowości zarządczej. PWN, Warszawa 2006r.;
3. Kiziukiewicz T (red.) , Rachunkowość zarządcza, Ekspert Wydawnictwo i Doradztwo, Wrocław, 2012r.
4. Kiziukiewicz T (red.) Rachunkowość zarządcza. Zadania z rozwiązaniami, Ekspert Wydawnictwo i Doradztwo, Wrocław, 2011r.
Literatura uzupełniająca:
1.Jaruga Alicja A., Kabalski Przemysław, Szychta Anna, Rachunkowość zarządcza, Oficyna Ekonomiczna Grupa Wolters Kluwer , Warszawa 2010;
2.Garbusiewicz W., Kamela-Sowinska A., Poetschke M., Rachunkowość zarządcza, PWE,
3.Świderska Gertruda Krystyna red Controlling kosztów i rachunkowość zarządcza, Difin Sp. z o.o. Warszawa 2010
- Witryna www przedmiotu:
- www.knes.pw.plock.pl
- Uwagi:
- brak
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Efekt W19
- Wie czym się zajmuje rachunkowość zarządcza i jakie są jej cechy i zadania w systemie informacyjnym wspomagającym procesy decyzyjne. Zna etapy i zasady tworzenia rachunku kosztów. Zna rachunkowe metody ustalania cen. Zna takie narzędzia zarządzania kosztami i rentownością, jak wielostopniowy rachunek kosztów i wyników, analiza progu rentowności, kalkulacje kosztów dla różnych problemów decyzyjnych.
Weryfikacja: Efekty kształcenia w zakresie wiedzy są oceniane na podstawie aktywności na zajęciach i egzaminu pisemnego w formie testu i pytań teoretycznych.
Powiązane efekty kierunkowe:
K_W19
Powiązane efekty obszarowe:
S1A_W07
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Efekt U09
- Umie obliczyć dolną granicę ceny i podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu zamówienia. Potrafi ustalić cenę sprzedaży wyrobu według różnych metod. Umie sporządzić wielostopniowy i wieloblokowy rachunek kosztów i wyników. Umie obliczyć, zinterpretować i przedstawić graficznie próg rentowności i margines bezpieczeństwa, a także obliczyć i zinterpretować wskaźnik marży brutto. Potrafi przeprowadzić rachunek decyzyjny i wskazać optymalną decyzję.
Weryfikacja: Umiejętności studentów są oceniane na podstawie kolokwium (zadania do rozwiązania), aktywności na zajęciach (zadania rozwiązywane na tablicy), pracy domowej (zadania do samodzielnego rozwiązania).
Powiązane efekty kierunkowe:
K_U09
Powiązane efekty obszarowe:
S1A_U03
- Efekt U23
- Umie klasyfikować koszty według różnych kryteriów. Potrafi rozliczać koszty pośrednie działalności operacyjnej. Umie przeprowadzić kalkulację kosztu jednostkowego i obliczyć wartość produkcji zakończonej i produkcji w toku. Potrafi obliczyć wynik finansowy w rachunku kosztów pełnych i zmiennych oraz wyjaśnić ewentualne różnice.
Weryfikacja: Umiejętności studentów są oceniane na podstawie kolokwium (zadania do rozwiązania), aktywności na zajęciach (zadania rozwiązywane na tablicy), pracy domowej (zadania do samodzielnego rozwiązania).
Powiązane efekty kierunkowe:
K_U23
Powiązane efekty obszarowe:
S1A_U03
- Efekt U27
- Potrafi dobrać odpowiednią metodę kalkulacji kosztów.
Weryfikacja: Umiejętności studentów są oceniane na podstawie kolokwium (zadania do rozwiązania), aktywności na zajęciach (zadania rozwiązywane na tablicy), pracy domowej (zadania do samodzielnego rozwiązania)
Powiązane efekty kierunkowe:
K_U27
Powiązane efekty obszarowe:
S1A_U07
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Efekt K01
- Ma świadomość potrzeby ciągłego uzupełniania i doskonalenia swojej wiedzy wynikającej z szybkiej ewolucji narzędzi wykorzystywanych dla potrzeb systemu rachunkowości zarządczej.
Weryfikacja: Efekty kształcenia w zakresie kompetencji społecznych są oceniane na podstawie dyskusji prowadzonej na zajęciach.
Powiązane efekty kierunkowe:
K_K01
Powiązane efekty obszarowe:
S1A_K01
- Efekt K09
- Jest otwarty na współdziałanie w grupie ponieważ ma świadomość, iż warunkiem skuteczności systemu rachunkowości zarządczej jest efektywna współpraca wszystkich osób i jednostek zaangażowanych w funkcjonowanie tego systemu.
Weryfikacja: Efekty kształcenia w zakresie kompetencji społecznych są oceniane na podstawie dyskusji prowadzonej na zajęciach.
Powiązane efekty kierunkowe:
K_K09
Powiązane efekty obszarowe:
S1A_K03