- Nazwa przedmiotu:
- Pola i fale (E)
- Koordynator przedmiotu:
- prof. dr hab. Wojciech Gwarek
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Elektronika
- Grupa przedmiotów:
- Przedmioty techniczne - podstawowe
- Kod przedmiotu:
- POFA
- Semestr nominalny:
- 1 / rok ak. 2012/2013
- Liczba punktów ECTS:
- 6
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 150
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 3
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 2
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia15h
- Laboratorium15h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Do zrozumienia przedmiotu konieczne jest posiadanie podstawowej wiedzy: z matematyki w zakresie charakterystycznym dla przedmiotów Analiza I i Analiza II a w szczególności: - postaw rachunku różniczkowego i całkowego, - równań różniczkowych w tym równań cząstkowych, - rachunku wektorowego z uwzględnieniem wektorowych operatorów różniczkowania takich jak gradient, rotacja, dywergencja i laplasjan, oraz z fizyki w zakresie podstaw nauki o elektryczności i magnetyźmie.
- Limit liczby studentów:
- 120
- Cel przedmiotu:
- Cele przedmiotu: - Zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami elektrodynamiki klasycznej opartej na równaniach Maxwella, - Zapoznanie z podstawowymi własnościami pól elektromagnetycznych. - Zapoznanie z podstawowym zakresami zastosowania rozwiązań równań Maxwella w technice a w szczególności w takich zastosowaniach jak: linie przesyłowe, falowody, rezonatory i anteny. - Uświadomienie wszechobecności pól elektromagnetycznych w otaczającym nas świecie i konieczności brania pod uwagę odziaływań polowych w trakcie projektowania i eksploatacji urządzeń elektronicznych.
- Treści kształcenia:
- Treści merytoryczne: Przypomnienie podstawowych pojęć z analizy wektorowej w tym operatorów takich jak gradient, diwergencja, rotacja, laplasjan oraz ich interpretacji fizycznych. Równania Maxwella w postaci całkowej i różniczkowej. Rodzaje ośrodków materialnych. Założenia i ograniczenia upraszczające układ równań Maxwella. Równania falowe w dielektryku (bezstratnym / stratnym). Fala płaska. Polaryzacja fali. Straty. Energia magazynowana. Twierdzenie Poyintinga. Bilans energii. Fale w dielektrykach rzeczywistych i w przedowdnikach w tym efekt bnaskórkowy. Fale w specjalnych ośrodkach w tym w plaźmie. Prędkość fazowa i grupowa fali. Warunki brzegowe. Fala padająca prostopadle na granicę ośrodków. Ośrodki uwarstwione. Transformacja impedancji. Rodzaje fal i prowadnic falowych. Rozwiązanie zagadnienia polowego w prowadnicach (liniach) TEM. Najczęściej stosowane linie TEM, parametry obwodowe oraz rozkłady pól. Falowody o przewodzących ściankach. Fale typu E i H, rozkłady pól w falowodach o przekroju prostokątnym, kołowym. Inne rodzaje prowadnic falowych. Jakościowy opis prowadzenia fali w światłowodzie. Ogólne cechy rezonatorów. Rezonatory zbudowane z odcinków linii TEM i falowodów, rozkłady pól, częstotliwość rezonansowa, dobroć. Jakościowy opis dzaiłania rezonatorów dielektrycznych. Potencjały pól w przypadku dynamicznym i quasistatycznym. Dipol Hertza. Podstawowe parametry anten. Podstawowowe typy anten stosowane w praktyce.
- Metody oceny:
- Pięć ćwiczeń laboratoryjnych ocenianych w skali 0-3 p (w sumie maksymalnie do 15 p). Trzy kolokwia z materiału ćwiczeniowego punktowane w skali 0-9 p (w sumie do 27 p) Egzamin pisemny oceniany będzie w skali 0 - 58 p. Warunki zaliczenia: Warunki zaliczenia są następujące:
- co najmniej 8 punktów z laboratoriów,
- co najmniej 10 punktów z kolokwiów na ćwiczeniach,
- co najmniej 51 punktów w sumie z egzaminu + z ćwiczeń laboratoryjnych + z ćwiczeń rachunkowych.
- Egzamin:
- tak
- Literatura:
- 1. Tadeusz Morawski, Wojciech Gwarek - "Teoria pola elektromagnetycznego", WNT, 1998 (lub wydania późniejsze)
2. Tadeusz Morawski (praca zbiorowa) - "Zbiór zadań z teorii pola elektromagnetycznego", WNT, 1990 (lub wydania późniejsze)
3. Materiały do wykładu udostępniane studentom przez prowadzących.
- Witryna www przedmiotu:
- www.elka.pw.edu.pl
- Uwagi:
- Brak uwag dodatkowych
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Efekt OT1A_W01
- Ma podstawową wiedzę dotyczącą fal elektromagnetycznych, ich opisu matematycznego oraz zasad propagacji.Ma podstawowa wiedzę dotyczącą warunków brzegowych dla pólelektromagnetycznych oraz odbicia fal od granicy ośrodków.
Weryfikacja: Kolokwia, egzamin
Powiązane efekty kierunkowe:
K_W01
Powiązane efekty obszarowe:
T2A_W01
- Efekt OT1A_W03, OT1A_W04
- Ma podstawową wiedzę dotyczącą prowadnic falowych stosowanych w elektronice wysokich częstotliwości . Ma podstawową wiedzę dotyczącą zasad konstrukcji rezonatorów mikrofalowych. Ma podstawową wiedzę dotyczącą meachnizmów promieniowania fal elektromagnetycznych i podstawowych parametrów anten.
Weryfikacja: Kolokwia, egzamin zaliczenie laboratoriów
Powiązane efekty kierunkowe:
K_W01
Powiązane efekty obszarowe:
T2A_W01
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Efekt OT2A_W03
- Umie iterpretować podstwowe zjawiska fizyczne z dziedziny elektrodynamiki i fal elektromagnetycznych wykorzystując aparat matematyczny stosowany w równaniach Maxwella. Umie rozróżnić, kiedy można zastosować do zjawisk fizycznych model matematyczny elektrodynamiki klasycznej sformalizowany równaniami Maxwella. Umie określić czy w danym zagadnieniu technicznym można zastować obwodowe pojęcia prądu i napięcia a kiedy trzeba odnosić się bezpośrdnio do rozkładów pola.
Weryfikacja: Kolokwia, egzamin
Powiązane efekty kierunkowe:
K_U05
Powiązane efekty obszarowe:
T2A_U05