Nazwa przedmiotu:
Podstawy nauki o materiałach II-2
Koordynator przedmiotu:
Prof.dr hab inż. Małgorzata Lewandowska-Laboratorium, prof. dr hab. inż. Zbigniew Pakieła- wykład,
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Materiałowa
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
PONOM –II-2
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2012/2013
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Łączna liczba godzin pracy studenta – 120, obejmuje: 1) godziny kontaktowe – 60 godzin, w tym: • wykłady – 30 godzin, • udział w ćwiczeniach laboratoryjnych– 30 godzin, 2) zapoznanie się z wskazaną literaturą, sporządzanie sprawozdań z laboratoriów – 30 godzin, 3) przygotowanie się do egzaminu i udział w nim – 30 godzin.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
2 punkty ECTS – 30 godzin wykładów, 30 godzin ćwiczeń laboratoryjnych.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2 punkty ECTS – 30 godzin ćwiczeń laboratoryjnych + 30 godzin sporządzanie sprawozdań i przygotowanie się do laboratoriów.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Zalecane przedmioty poprzedzające: Podstawy Nauki o Materiałach 1
Limit liczby studentów:
wykład- bez limitu, laboratoria 8-12 osób
Cel przedmiotu:
Zapoznanie studentów z głównymi zagadnieniami dotyczącymi związków pomiędzy strukturą stopów metali a ich właściwościami oraz sposobami kształtowania struktury. Utrwalenie wiedzy teoretycznej z zakresu mechanizmów umocnienia materiałów na drodze samodzielnych badań i obserwacji, Poszerzenie wiedzy zdobytej na wykładach z Podstaw Nauki o Materiałach, umożliwienie bezpośredniego kontaktu ze sprzętem wykorzystywanym w badaniach materiałowych. Pogłębienie umiejętności samodzielnego i zespołowego działania.
Treści kształcenia:
Treści wykładowe: mikrostruktura, defekty struktury i ich wpływ na właściwości, mechanizmy umocnienia, umocnienie roztworowe, odkształceniowe, wydzieleniowe i dyspersyjne. Zdrowienie i rekrystalizacja. Struktura materiału po odkształceniu plastycznym. Przemiany wywołane nagrzewaniem po odkształceniu plastycznym, Struktury nierównowagowe. Przemiana martenzytyczna. Pełzanie materiałów i odkształcenie nadplastyczne. Struktury umocnione cząstkami dyspersyjnymi i umocnione wydzieleniowo. Stan amorficzny w stopach metali. Szkła metaliczne. Mechaniczna synteza materiałów. Materiały gradientowe. Wykaz ćwiczeń laboratoryjnych: 1) Złożone mechanizmy umocnienia ; 2) Odkształcenie plastyczne i rekrystalizacja; 3) Przesycanie i starzenie stopów aluminium do przeróbki plastycznej ; 4) Przewidywanie właściwości mechanicznych materiałów polikrystalicznych; 5) Wpływ parametrów użytkowania na mikrostrukturę stopów.
Metody oceny:
Wykład jest zaliczany na podstawie egzaminu pisemnego w sesji. Warunkiem zaliczenia laboratorium jest uzyskanie pozytywnej oceny z każdego realizowanego ćwiczenia. Na ocenę z ćwiczenia składa się ocena za sprawdzianu i wykonanie części praktycznej ocenianej na podstawie sprawozdania.
Egzamin:
tak
Literatura:
1. „Struktura stopów”,- S. Prowans, PWN 2000 2. „Metaloznawstwo” pod redakcją F. Stauba, Śląskie Wydawnictwo Techniczne 1994; 3. „Metaloznawstwo z podstawami nauki o materiałach”, L. A. Dobrzański, WNT 1996; 4. „Materiały inżynierskie”, Tom 2, M. F. Ashby, D. R. H. Jones, WNT 1996
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt PMON2 W1
Ma podstawową wiedzę na temat struktury materiału po odkształceniu plastycznym oraz rozumie, jakie przemiany może wywołać nagrzewanie materiału po odkształceniu plastycznym oraz ma podstawową wiedzę dotyczącą pełzania materiałów i odkształcenia nadplastycznego materiału po odkształceniu plastycznym
Weryfikacja: Egzamin w sesji oraz wynik ćwiczenia laboratoryjnego: kolokwium sprawdzające i raport
Powiązane efekty kierunkowe: IM_W05, IM_W06
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03, T1A_W04
Efekt PNOM2 W2
Ma podstawową wiedzę dotyczącą przemiany martenzytycznej i rozumie jej wpływ na właściwości stali. Wie, na czym polega umacnianie materiałów cząstkami dyspersyjnymi i umacnianie wydzieleniowe, ma podstawową wiedzę dotyczącą szkieł metalicznych, mechanicznej syntezy materiałów i materiałów gradientowych
Weryfikacja: Egzamin w sesji
Powiązane efekty kierunkowe: IM_W05, IM_W06
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03, T1A_W04

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt PNOM2 U1
Umie przewidzieć kierunek zmian właściwości i struktury materiału na podstawie znajomości parametrów przeprowadzonych obróbek plastycznych i cieplnych oraz składu materiału.Na podstawie posiadanej wiedzy i analizy fachowej literatury umie przeprowadzić metody badawcze dotyczące : mechanizmów umocnienia, odkształcenia plastycznego i rekrystalizacji, przesycania i starzenia stopów, właściwości mechanicznych materiałów polikrystalicznych, wpływu parametrów użytkowania na mikrostrukturę. Potrafi opracować i prawidłowo zinterpretować otrzymane wyniki, wyciągnąć wnioski z przeprowadzonych badań.
Weryfikacja: Sprawozdania z ćwiczeń laboratoryjnych
Powiązane efekty kierunkowe: IM_U01, IM_U05, IM_U08, IM_U09, IM_U13
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01, T1A_U05, T1A_U08, T1A_U09, T1A_U08, T1A_U09, T1A_U13
Efekt PNOM2 U2
W trakcie wykonywania doświadczeń w laboratorium stosuje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
Weryfikacja: Obserwacja i ocena umiejętności studenta w trakcie zajęć.
Powiązane efekty kierunkowe: IM_U11
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U11