Nazwa przedmiotu:
Projektowanie systemów mechatronicznych
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Jerzy Dobrosielski / starszy wykładowca
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
ZMMK01
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2010/2011
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład150h
  • Ćwiczenia300h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest przekazanie studentom nowoczesnej wiedzy z zakresu projektowania systemów mechatronicznych dla potrzeb automatyzacji maszyn, urządzeń i obiektów tech-nicznych. W trakcie wykładów prezentowane będą konstrukcje nowoczesnych układów mechatronicznych z zakresu mechatroniki samochodowej, mechatroniki rolniczej i mechatroniki budowlanej. Akcentowane będą możliwości i sposoby komputerowego wspomagania projektowania systemów mechatronicznych.
Treści kształcenia:
W - Metodologia i metody projektowania systemów mechatronicznych. Analiza i ocena jakości i niezawodności systemów mechatronicznych. Dobór podsystemów: sensorycznego, sterującego, łączącego i wykonawczego w systemach mechatronicznych. Przykłady systemów mechatronicznych w motoryzacji, budownictwie i rolnictwie. Modelowanie matematyczne i symulacja komputerowa funkcjonowania systemów mechatronicznych. Zastosowanie języków UML i MODELICA w komputerowym wspomaganiu projektowania systemów mechatronicznych. Analiza i ocena techniczno-ekonomiczna i technologiczna wdrażania mechatronizacji maszyn i urządzeń technicznych. Metody i techniki rapid prototyping w optymalizacji struktury systemów mechatronicznych. Ć - Tworzenie i realizacja koncepcji oraz projektów różnych systemów mechatronicznych wraz z ich ewentualnym praktycznym montażem. Przeprowadzenie analizy porównawczej różnych systemów mechatronicznych z zaakcentowaniem właściwego doboru czujników, układów sterujących, urządzeń wykonawczych oraz technik i technologii połączeń informacyjnych i mechatronicznych. Wybrane przykłady systemów mechatronicznych z techniki samochodowej i rolniczej.
Metody oceny:
Obecność studentów na wykładach nie jest obowiązkowa, lecz jest zalecana. Natomiast obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dotyczącego materiału przerabianego na ćwiczeniach oraz treści omawianych podczas wykładów. Ocena końcowa zaliczenia przedmiotu jest oceną łączną z zaliczenia ćwiczeń i części wykładowej. Uzyskanie pozytywnej oceny jest uwarunkowane uzyskaniem pozytywnej oceny z obu ww. zaliczeń.
Egzamin:
Literatura:
1. Chlebus E., Techniki komputerowe CAx w inżynierii produkcji, WNT, Warszawa 2000. 2. Hejmo W., Kozioł R., Systemy mikroprocesorowe w automatyce napędu elektrycznego, WNT, Warszawa 1994. 3. Mikucki K., Sarniak M., Mechatronika na farmie i w sadzie, Pomiary Automatyka Robotyka, 1998, 4. 4. Mikucki K., Mechatronics Technology in Agricultural, Elektronika, 2004, 8/9. 5. Ocioszyński J., Zespoły elektryczne i elektroniczne w samochodach, WNT, Warszawa 1999.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się