- Nazwa przedmiotu:
- Pojazdy mechaniczne
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Henryk Rode / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Fakultatywny ograniczonego wyboru
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Mechanika i Budowa Maszyn
- Grupa przedmiotów:
- Obieralne
- Kod przedmiotu:
- ZIMK93/2
- Semestr nominalny:
- 5 / rok ak. 2011/2012
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład300h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z wiedzą z zakresu budowy i użytkowania pojazdów mechanicznych z szczególnym uwzględnieniem oddziaływania ich mechanizmów jezdnych na podłoże.
Celem nauczania przedmiotu jest przekazanie studentom wiedzy z zakresu rozwiązań konstrukcyjnych i funkcjonowania pojazdów mechanicznych, zasad doboru i budowy ich zasadniczych zespołów. Wiedza z tego przedmiotu powinna być użyteczna w praktyce inżynierskiej do właściwego konstruowania, doboru i użytkowania pojazdów mechanicznych.
- Treści kształcenia:
- W - Pojazdy mechaniczne - podział według przeznaczenia. Sposoby funkcjonowania i analiza strukturalna pojazdów mechanicznych. Mechanika układu pojazd-teren. Zasady doboru parametrów konstrukcyjnych i funkcjonalnych pojazdów mechanicznych i ich zasadniczych zespołów. Budowa pojazdów: nadwozia, układy przeniesienia napędu, układy kierownicze, układy hamulcowe zawieszenia kół, ogumienie, osprzęt i wyposażenie. Rozwiązania konstrukcyjne podstawowych zespołów w pojazdach mechanicznych. Komputery pokładowe we współczesnych pojazdach mechanicznych i realizowane dzięki nim funkcje. Układy nawigacji satelitarnej oraz kontroli ruchu w pojazdach mechanicznych (wykorzystanie GPS, DGPS). Tendencje rozwoju pojazdów mechanicznych.
- Metody oceny:
- Obecność studentów na wykładach nie jest obowiązkowa, lecz jest zalecana. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z pisemnego kolokwium. Podczas kolokwium studenci powinni opracować trzy podane tematy. Za każdy temat student może uzyskać do pięciu punktów, a pozytywna ocena jest uwarunkowana uzyskaniem co najmniej ośmiu punktów. Tematy mogą zawierać także zadania wymagające przeprowadzenia nieskomplikowanych obliczeń.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Kruszewski Z., Michalak G., Wybrane zagadnienia z teorii ruchu oraz budowy pojazdów rolniczych, Wydawnictwo PW, Warszawa 1989.
2. Merkel J., Pokładowe systemy diagnostyczne, WKŁ, Warszawa 2004.
3. Reński A., Budowa samochodów, Wydawnictwo PW, Warszawa 1992.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się