Nazwa przedmiotu:
Wentylacja i klimatyzacja
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Sławomir Grabarczyk / adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
ZISK64
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
6
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład300h
  • Ćwiczenia150h
  • Laboratorium0h
  • Projekt150h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Mechanika płynów, Termodynamika techniczna, Fizyka budowli
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie z zagadnieniami dotyczącymi bilansu cieplnego, przepływu powietrza przez pomieszczenie, uzdatniania powietrza wentylacyjnego, wymiarowania hydraulicznego instalacji wentylacyjnej. Celem nauczania przedmiotu jest edukacja studenta w zakresie rozumienia procesów zachodzących w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz projektowania i eksploatacji systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Treści kształcenia:
W - Podstawowe pojęcia o wentylacji i klimatyzacji. Klasyfikacja urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Zadania wentylacji i klimatyzacji. Rodzaje wentylacji: naturalna, mechaniczna, hybrydowa. Podstawowe systemy wentylacji i klimatyzacji obiektów budowlanych. Parametry obliczeniowe powietrza dla wentylacji i klimatyzacji. Komfort cieplny i jego wskaźniki. Kryteria klasyfikacji w zakresie komfortu. Jakość powietrza wewnętrznego. Bilans zysków ciepła i wilgoci oraz zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Ustalanie strumieni powietrza wentylacyjnego. Rozdział powietrza w pomieszczeniu. Strumień powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Nawiewniki i kratki wywiewne. Wykres Moliera. Procesy uzdatniania powietrza: oczyszczanie powietrza, ogrzewanie, chłodzenie, osuszanie i nawilżanie. Procesy klimatyzacyjne w okresie letnim i zimowym. Recyrkulacja i mieszanie strumieni powietrza wentylacyjnego. Ć - Ustalanie parametrów obliczeniowych powietrza wewnętrznego i zewnętrznego. Obliczenia bilansu zysków i strat ciepła dla klimatyzacji. Obliczenia strumieni powietrza wentylacyjnego. Dobór nawiewników. Obliczenia procesów klimatyzacyjnych w oparciu o wykres Moliera. P - Bilans strumieni ciepła i projekt rozdziału powietrza w pomieszczeniach budynku użyteczności publicznej.
Metody oceny:
Zaliczenie części wykładowej odbędzie się na podstawie dwóch sprawdzianów przeprowadzonych odpowiednio na V i IX zjeździe. Przewiduje się termin poprawkowy dla tych zaliczeń na ostatnim X zjeździe. Warunkiem zaliczenia części wykładowej jest uzyskanie dwóch pozytywnych ocen. Ocenę końcową z części wykładowej stanowi średnia ze sprawdzianów. Przy zaliczeniu sprawdzianów z części wykładowej stosowana będzie następująca skala ocen przyporządkowana określonej procentowo ilości wiedzy: 5,0 – 91÷100%, 4,5 – 81÷90%, 4,0 – 71÷80%, 3,5 – 61÷70%, 3,0 – 51÷60%, 2,0 – 0÷50%. Zaliczenie części ćwiczeniowej jest łączne z zaliczeniem części projektowej. Zaliczenie części projektowej odbywa się na podstawie oceny projektu oraz jego obrony w formie odpowiedzi studenta. Warunkiem zaliczenia przedmiotu w sem. V jest uzyskanie pozytywnych ocen z części wykładowej oraz części praktycznej. Ocena końcowa ustalana jest jako średnia ocen z poszczególnych form zajęć.
Egzamin:
Literatura:
1. Malicki M., Wentylacja i klimatyzacja, PWN, Warszawa 1980. 2. Szymański T., Wasiluk W., Wentylacja użytkowa - Poradnik, IPPU Masta, Gdańsk 1999. 3. Pełech A., Wentylacja i klimatyzacja - podstawy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2008. 4. Lipska B., Nawrocki W., Podstawy projektowania wentylacji - przykłady, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 1997. 5. Przydróżny S., Wentylacja, Skrypt Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1991.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się