Nazwa przedmiotu:
Lokalne źródła ciepła
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Jan Ircha / adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z możliwością wyboru
Kod przedmiotu:
ZISS2/1
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2010/2011
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład150h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt150h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Fizyka budowli, Ogrzewnictwo i ciepłownictwo, Sieci i instalacje gazowe
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie z zagadnieniami dotyczącymi źródeł ciepła na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, rodzajów, budowy i zabezpieczenia kotłów oraz wymagań stawianych pomieszczeniom kotłowni i magazynom paliw. Celem nauczania przedmiotu jest nabycie przez studenta umiejętności w zakresie projektowania kotłowni lokalnych.
Treści kształcenia:
W - Lokalne źródła ciepła – pojęcia podstawowe; Rodzaje i budowa kotłów; Źródła ciepła na paliwa stałe, ciekłe i gazowe; Zabezpieczenia kotłów nisko- i wysokoparametrowych; Pomieszczenia kotłowni; Magazyny paliw; Kominy; Zawory trójdrogowe, czwórdrogowe, sprzęgła hydrauliczne; Automatyka kotłowni; Funkcjonowanie kotłowni w aspekcie ochrony środowiska. P - Projekt kotłowni lokalnej na paliwo ciekłe lub gazowe według wytycznych indywidualnych.
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen z wykładu i ćwiczeń projektowych. Łączna ocena przedmiotu stanowi średnią arytmetyczną ocen z wykładu i projektu. Zaliczenie treści wykładów dokonane będzie w formie dwóch sprawdzianów pisemnych, przeprowadzonych odpowiednio w połowie (5 zjazd) i na przedostatnich zajęciach przed zakończeniem semestru (9 zjazd). Termin sprawdzianu poprawkowego dla tych zaliczeń będzie przypadał na ostatnich zajęciach przed zakończeniem semestru (10 zjazd). Warunkiem zaliczenia wykładu jest uzyskanie pozytywnych ocen z obydwu sprawdzianów, zaś ocena wykładu stanowi średnią arytmetyczną z ocen obydwu sprawdzianów. Zaliczenie ćwiczeń projektowych odbywać się będzie na podstawie oceny projektu kotłowni lokalnej oraz jego obronie przez studenta w formie odpowiedzi. Jeżeli w trakcie procedury zaliczania prowadzący stwierdzi niesamodzielność pracy studenta – student otrzymuje ocenę niedostateczną z tego zaliczenia, co w konsekwencji prowadzi do nie zaliczenia przedmiotu i wydania nowych założeń projektowych. Przy zaliczeniu poszczególnych prac stosowana będzie następująca skala ocen przyporządkowana określonej procentowo ilości wiedzy: 5,0 – 91%-100%; 4,5 – 81%- 90%; 4,0 – 71%-80%; 3,5 – 61%-70%; 3,0 – 51%-60%; 2,0 – 0%-50%. Obecność na ćwiczeniach projektowych jest obowiązkowa. W uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się nieobecność na maksymalnie trzech zajęciach - wymagane usprawiedliwienie nieobecności. Studenci, którzy nie zaliczyli przedmiotu i uzyskali rejestrację na kolejny semestr, powinni zgłosić się do prowadzącego zajęcia na początku VIII semestru celem ustalenia terminu poprawy.
Egzamin:
Literatura:
1. Wytyczne projektowania kotłowni i doboru urządzeń różnych firm m.in. Viessman, Buderus. 2. Warunki techniczne wykonania i odbioru kotłowni na paliwa gazowe i olejowe, PKTSGGiK, Warszawa 2000.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się