Nazwa przedmiotu:
Wentylacja i i klimatyzacja
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Sławomir Grabarczyk / adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
ZISK64
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2010/2011
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład150h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt150h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Mechanika płynów, Termodynamika techniczna, Fizyka budowli
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie z zagadnieniami dotyczącymi bilansu cieplnego, przepływu powietrza przez pomieszczenie, uzdatniania powietrza wentylacyjnego, wymiarowania hydraulicznego instalacji wentylacyjnej. Celem nauczania przedmiotu jest edukacja studenta w zakresie rozumienia procesów zachodzących w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz projektowania i eksploatacji systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Treści kształcenia:
W - Odzysk ciepła w instalacjach wentylacyjnych: regeneratory, rekuperatory, wymienniki z czynnikiem pośredniczącym, rurka ciepła, wymienniki gruntowe. Zasady prowadzenia i obliczania przewodów wentylacyjnych. Opory hydrauliczne liniowe i miejscowe. Metody obliczeń przewodów wentylacyjnych nawiewnych i wywiewnych. Wyrównanie ciśnień w trójnikach. Systemy VAV ze zmiennym strumieniem powietrza wentylacyjnego. Tłumienie hałasu. Elementy instalacji wentylacyjnych: czerpnie, wyrzutnie, komora kurzowa, filtry powietrza, nagrzewnice, chłodnice, komory zraszania, nawilżacze, przepustnice, wentylatory, itd. Maszynownia wentylacyjna. Automatyczna regulacja procesów klimatyzacyjnych: elementy automatyki, podstawowe schematy sterowania. Zagadnienia eksploatacji instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Inspekcje systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Koszty eksploatacji systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Pomiary wydajności w instalacjach wentylacyjnych. P - Projekt instalacji klimatyzacji dla budynku użyteczności publicznej i opracowanie koncepcji zmian w celu dostosowania do systemu o zmiennym strumieniu powietrza.
Metody oceny:
Zaliczenie części wykładowej odbędzie się w formie egzaminu pisemnego i ustnego w sesji egzaminacyjnej. Przewiduje się dwa terminy w sesji letniej i jeden termin w sesji jesiennej. Przy ustalaniu oceny z egzaminu wykorzystuje się skalę ocen przyporządkowaną procentowej ilości wiedzy (jak przy ocenie ze sprawdzianów). Zaliczenie części projektowej odbywa się na podstawie oceny projektu oraz jego obrony w formie odpowiedzi studenta. W semestrze VI warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen z egzaminu oraz z części projektowej. Łączna ocena przedmiotu stanowi średnią ważoną ocen z wykładu i części praktycznej zajęć. Obecność na ćwiczeniach projektowych jest obowiązkowa. W uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się nieobecność na maksymalnie dwóch zajęciach w semestrze - wymagane usprawiedliwienie nieobecności. Studenci którzy nie zaliczyli przedmiotu i uzyskali rejestrację na kolejny semestr, powinni zgłosić się do prowadzącego zajęcia na początku następnego semestru celem ustalenia terminu poprawy.
Egzamin:
Literatura:
1. Malicki M., Wentylacja i klimatyzacja, PWN, Warszawa 1980. 2. Szymański T., Wasiluk W., Wentylacja użytkowa - Poradnik, IPPU Masta, Gdańsk 1999. 3. Pełech A., Wentylacja i klimatyzacja - podstawy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2008. 4. Lipska B., Nawrocki W., Podstawy projektowania wentylacji - przykłady, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 1997. 5. Przydróżny S., Wentylacja, Skrypt Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1991.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się