- Nazwa przedmiotu:
- Fizyka budowli
- Koordynator przedmiotu:
- dr hab. inż./ Dorota Bzowska/ adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Budownictwo
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- IBK09
- Semestr nominalny:
- 4 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 4
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium15h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Fizyka
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z zagadnieniami dotyczącymi: stanu cieplno-wilgotnościowego przegród budowlanych, wymiany ciepła w przegrodach przezroczystych, oświetlenia, akustyki i mikroklimatu pomieszczeń a także budownictwa energooszczędnego. Celem nauczania przedmiotu jest edukacja studenta w zakresie rozumienia zjawisk fizycznych zachodzących w budynku i jego elementach, stosowanie pojęć i metod z zakresu: teorii wymiany ciepła i masy w przegrodach budowlanych, komfortu cieplnego pomieszczeń budynku, bilansu energetycznego budynków mieszkalnych, oświetlenia pomieszczeń i akustyki.
- Treści kształcenia:
- W - Wybrane akty prawne, przepisy oraz normy dotyczące fizyki budowli i ochrony cieplnej obiektów budowlanych, podstawy fizyki materiałów, identyfikacja ustalonych procesów wymiany ciepła i powietrza pomiędzy obiektem budowlanym a otoczeniem zewnętrznym: (procesy cieplne dane pogodowe, niekontrolowane i kontrolowane przepływy powietrza przez budynek: mikropęknięcia szczelność obudowy, infiltracja powietrza, naturalny przepływ powietrza), wymiarowanie termiczne przegród budowlanych w tym przegród wymieniających ciepło przez grunt, mostki cieplne w przegrodach budowlanych, wymagania związane z oszczędnością cieplną w budynkach, zagadnienia cieplno-wilgotnościowe w przegrodach budowlanych: (dyfuzja pary, wodnej, sorpcja, podciąganie, kapilarne wysychanie, izolacje przeciwwilgotnościowe), światło w pomieszczeniach, podstawy akustyki budowlanej, wstęp do budownictwa energooszczędnego: (zabiegi termomodernizacyjne i ich wpływ na procesy cieplno-przepływowe w budynkach, analiza pozyskiwania energii słonecznej w budynku - układy heliopasywne i helioaktywne, budownictwo pasywne), detekcja wad cieplnych w obudowie budynku - termografia budynków w otaczającym środowisku, mikroklimat pomieszczeń, energia ze źródeł odnawialnych – OZE.
L - Obliczenia wartości współczynnika przenikania ciepła U dla typowych przegród budowlanych.
Pomiar temperatury i wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu wraz z wyznaczeniem pionowego gradientu temperatury.
Pirometryczne pomiary temperatury powierzchni przegród otaczających pomieszczenie.
Komfort cieplny i jakość powietrza w pomieszczeniu.
Obliczanie współczynnika przenikania ciepła i strat ciepła przez przenikanie przez przegrodę budowlaną przy użyciu programu Audytor OZC.
Symulacja zmian stanu cieplno-wilgotnościowego przegród izolowanych styropianem przy użyciu programu WUFI.
- Metody oceny:
- Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen z wykładu i ćwiczeń laboratoryjnych. Łączna ocena przedmiotu stanowi średnią ważoną ocen z wykładu i laboratorium, w proporcjach: 60% oceny z wykładu i 40% oceny z laboratorium.
Zaliczenie treści wykładów przeprowadzone będzie w formie zaliczeń pisemnych, przeprowadzonych w połowie semestru oraz na przedostatnich zajęciach w semestrze. Przewiduje się termin poprawkowy dla tych zaliczeń na ostatnich zajęciach w semestrze.
Zaliczenie laboratorium odbywać się będzie na podstawie oceny pięciu sprawozdań wykonanych przez studenta z ćwiczeń, przeprowadzonych w trakcie zajęć. Ocena końcowa z laboratorium stanowić będzie średnią arytmetyczną ocen z poszczególnych sprawozdań. Warunkiem zaliczenia zajęć laboratoryjnych jest uzyskanie ocen pozytywnych ze wszystkich sprawozdań.
Przy zaliczeniu poszczególnych prac stosowana będzie następująca skala ocen przyporządkowana określonej procentowo ilości wiedzy: 5,0 – 91%÷100%, 4,5 – 81%÷90%, 4,0 – 71%÷80%, 3,5 – 61%÷70%, 3,0 – 51%÷60%, 2,0 – 0%÷50%.
Obecność na ćwiczeniach laboratoryjnych jest obowiązkowa. W uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się nieobecność na jednych zajęciach - wymagane usprawiedliwienie.
Studenci, którzy nie zaliczyli przedmiotu i uzyskali rejestrację na kolejny semestr, powinni zgłosić się do prowadzącego zajęcia na początku IV semestru celem ustalenia terminu poprawy.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Bzowska D., Kossecka E., Analiza promieniowania słonecznego w aspekcie energetyki słonecznej, Prace IPPT PAN, Warszawa 1993.
2. Chwieduk D., Modelowanie i analiza pozyskiwania oraz konwersji termicznej energii promieniowania. słonecznego w budynku, IPPT, 2006.
3. Dubas J., Tomczyk A., Zakładanie, pielęgnacja i ochrona wierzb energetycznych, wyd. SGGW, 2005.
4. Gardziuk P. i in., Biopaliwa, wyd. Wieś Jutra, Warszawa 2003.
5. Grzybek A. i in., Słoma energetyczne paliwo, wyd. Wieś Jutra, 2001.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się