Nazwa przedmiotu:
Najnowsze realizacje urbanistyczne
Koordynator przedmiotu:
prof. zw. dr hab. inż. arch. Jan Maciej Chmielewski
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Gospodarka Przestrzenna
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wstępna wiedza teoretyczna w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego oraz ogólna znajomość terminologii urbanistycznej i planistycznej.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie studentów z aktualnymi problemami urbanistycznymi i planistycznymi, przede wszystkim w krajach Unii Europejskiej, zwłaszcza z tendencjami w kształtowaniu struktur przestrzennych w miastach (mieszkalnictwo, usługi, rewitalizacja obszarów zdegradowanych i inne) oraz z głównymi zagrożeniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju (suburbanizacja, komercjalizacja przestrzeni, transport i inne).
Treści kształcenia:
Wykłady prezentujące aktualne tendencje i kierunki w projektowaniu i realizacji większych zespołów urbanistycznych z ostatnich dziesięcioleci. Prezentowane realizacje dotyczą takich działań jak: przekształcenia struktur przestrzennych miast po przebytych kataklizmach i w wyniku działań rozwojowych, rewitalizacja obszarów poprzemysłowych i popartowych, kształtowanie nowych zespołów mieszkaniowych, rozwój pasm urbanizacji w aglomeracjach miejskich, zmiany zagospodarowania centralnych ośrodków usługowych w dzielnicach miast i miastach satelitarnych i inne. Realizacje urbanistyczne omawiane są na szerszym tle historycznym, uwarunkowań rozwojowych i działań planistycznych.
Metody oceny:
Praca zaliczeniowa.
Egzamin:
Literatura:
J.M. Chmielewski, Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowaniu miast. W. Ostrowski Urbanistyka współczesna, M. Nowakowski, Centrum miasta, Czasopisma; Architektura, Architektura&Biznes, Urbanista, Przegląd Urbanistyczny oraz literatura obcojęzyczna dotycząca projektowania urbanistycznego i architektonicznego, pozycje monograficzne projektantów założeń urbanistycznych.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się