Nazwa przedmiotu:
Podstawy zrównoważonego rozwoju wytwarzania
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. inż. / Leszek Powierża / profesor nadzwyczajny
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z możliwością wyboru
Kod przedmiotu:
IMW07
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie się z podstawami i zasadami zrównoważonego rozwoju w szczególności w odniesieniu do szeroko rozumianej wytwórczości w różnych dziedzinach. Przedstawienie paradygmatu zrównoważonego rozwoju w aspekcie wymagań i rygorów jego przestrzegania. Celem przedmiotu jest wyrobienie u studenta przekonania o potrzebie bezwzględnego przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju jako etycznie, socjologicznie i racjonalnie uzasadnionej konieczności dla zachowania warunków egzystencji.
Treści kształcenia:
W - Istota i pojęcie zrównoważonego rozwoju. Zagrożenia bytu wynikające z destrukcyjnych skutków rozwoju cywilizacyjnego. Destrukcyjność: sozologiczna, ekologiczna, ergonomiczna i defunkcjonalna. Zasady i kryteria zrównoważonego rozwoju. Etyczne, socjologiczne i ekonomiczne uzasadnienie korzyści i konieczności stosowania zasad zrównoważonego rozwoju. Zasady zrównoważonego rozwoju w działaniach wytwórczych. Zasady zrównoważonego rozwoju w wytwarzaniu obiektów technicznych. Zasady zrównoważonego rozwoju w cyklu życia obiektu. Organizacyjne i prawne uwarunkowania i środki wymuszania stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Przykłady sposobów i metod postępowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przykłady zrealizowanych działań oraz przykłady obliczeniowe.
Metody oceny:
Zaliczenie przedmiotu następuje na podstawie przedłożonej i pozytywnie ocenionej pracy semestralnej oraz ustnego sprawdzianu znajomości podstawowych wiadomości.
Egzamin:
Literatura:
1. Nowak Z. (pr. zbiorowa ), Zarządzanie środowiskiem, Wyd. Poli. Śląskiej, Gliwice 2001 2. Dokumenty końcowe Światowego Szczytu w Sprawie Zrównoważonego Rozwoju, Johannesburg 2002 2. Bocheński C., Kompleksowy program zagospodarowania produktów odpadowych wytworzonych podczas eksploatacji rodków transportu, Wyd DRUKARNIA, Sierpc 2001
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się