Nazwa przedmiotu:
Gospodarka energetyczna
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. / Jan Górzyński / profesor nadzwyczajny
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z możliwością wyboru
Kod przedmiotu:
IMW04
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie słuchaczy z wiedzą o charakterze ogólnym z zakresu gospodarki energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem racjonalizacji użytkowania energii i w powiązaniu ochroną środowiska, która spełnia w tej tematyce rolę nadrzędną . Nauczanie przedmiotu ma zapewnić poznanie podstawowej wiedzy: podstawy i narzędzia oceny gospodarki energetycznej, podstawy wiedzy o racjonalizacji gospodarki energetycznej, uwzględnianie w ocenie pełnego cyklu istnienia produkowanych wyrobów, wykorzystania odnawialnych ródeł energii, wykorzystanie energii odpadowej, techniczne możliwości wykorzystania, ustalanie efektów energetycznych, ekologicznych i ekonomicznych racjonalizacji. Problemy zasilania zakładów z podkreśleniem skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Metody obliczeniowe w zakresie obliczania kosztów energii, opłat za gospodarcze wykorzystanie środowiska, formułowanie przedsięwzięć usprawniających użytkowanie energii. Wiedza w w/w zakresie będzie także przydatna przy wykonywaniu prac dyplomowych inżynierskich z wykorzystania energii.
Treści kształcenia:
W - Podstawy analizy energetycznej zakładu przemysłowego: bilanse substancji i energii, wskaźniki energochłonności, charakterystyki energetyczne urządze i wykresy obciążeń, zakład przemysłowy jako system energetyczny. Efekty racjonalizacji użytkowania energii w zakładzie przemysłowym: energetyczne, ekologiczne i ekonomiczne. Użytkowanie energii w źródłach ciepła: racjonalizacja działania źródeł ciepła, skojarzona gospodarka cieplnoelektryczna, akumulacja ciepła. Racjonalna eksploatacja przewodowego transportu nośników energii i wymienników ciepła. Użytkowanie energii bezpośredniej w urządzeniach technicznych, energia odpadowa w przemyśle i zasady jej wykorzystania. Użytkowanie energii w przemyśle spożywczym i chemicznym, racjonalizacja sieci wymienników ciepła, energooszczędne techniki użytkowania energii. Użytkowanie energii elektrycznej w zakładzie przemysłowym. Użytkowanie energii do ogrzewania i wentylacji budynków przemysłowych. Audyting energetyczny w zakładzie przemysłowym: podstawowe określenia, zasady wykonywania, przykłady audytingu. Prawo energetyczne.
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia jest obecność na zajęciach i czynne w nich uczestnictwo. Sposób zaliczenia: uczestnik zajęć opracowuje referat o tematyce uzgodnionej z prowadzącym zajęcia oraz przedstawia jego treść w 10-minutowym wystąpieniu seminaryjnym. Ocena końcowa jest łączną oceną wystąpienia seminaryjnego i pisemnego referatu oraz sposobu przygotowania referatu w formie elektronicznej.
Egzamin:
Literatura:
1.Górzyński J.: Audyting energetyczny, NAPE, Warszawa 2000. 2.Górzyński J., Urbaniec K.: Wytwarzanie i użytkowanie energii w przemyśle, Oficyna Wydawnicza P.W., Warszawa 2000.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się