Nazwa przedmiotu:
Projektowanie systemów mechanicznych
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Jerzy Pietrzyk / adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z możliwością wyboru
Kod przedmiotu:
IMS02
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie z podstawową wiedzą dotyczącą podstaw projektowania systemów mechanicznych, procesów przerywanych i ciągłych. Celem nauczania przedmiotu jest przekazanie studentom wiedzy z zakresu: podstawowych pojęć i definicji stosowanych w projektowaniu systemów mechanicznych, podstaw oceny i weryfikacji projektu, podstaw projektowania rzeczowych elementów systemu a także procesów ciągłych i przerywanych, komputerowego wspomagania projektowania.
Treści kształcenia:
P - Projektowanie odkładnicy pługa lemieszowego w środowisku AutoCad. Obliczenia kinematyczne i dobór parametrów konstrukcyjnych wybranych urządzeń transportowych. Projektowanie systemów mechanicznych z wykorzystaniem informatycznych narzędzi CAD/CAM. Dobór parametrów konstrukcyjnych i funkcjonalnych rozpylaczy ciśnieniowych metodą symulacji komputerowej. Dobór parametrów funkcjonalnych i użytkowych opryskiwaczy polowych metodą symulacji komputerowej. Nowoczesne metody oceny i weryfikacji projektów systemów mechanicznych. Wykorzystanie wyników kontroli jakości wykonania w procesach projektowania i technologicznego przygotowania produkcji systemów mechanicznych.
Metody oceny:
Obecność studentów na zajęciach projektowych jest obowiązkowa. W czasie zajęć studenci opracowują przygotowane przez prowadzącego i udostępnione w formie instrukcji zadania projektowe. Zakończone projekty podlegają ocenie. Do zaliczenia ćwiczeń projektowych wymagane jest zaliczenie wszystkich zadań projektowych.
Egzamin:
Literatura:
1. Chlebus E., Techniki komputerowe Cax w inżynierii produkcji, WNT, Warszawa 2000. 2. Dietrich J., System i konstrukcji, WNT, Warszawa 1985. 3. Dwiliński L., Projektowanie systemów mechanicznych cz. I, Preskrypt, Warszawa 2000. 4. Durlik I., Inżynieria zarządzania. Strategia i projektowanie systemów produkcyjnych Cz. I i II, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa 1998.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się