- Nazwa przedmiotu:
- Materiały konstrukcyjne w budowie maszyn
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Jerzy Bielanik / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Mechanika i Budowa Maszyn
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- IMK21
- Semestr nominalny:
- 3 / rok ak. 2011/2012
- Liczba punktów ECTS:
- 6
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium30h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- brak
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Studenci uzyskują podstawową wiedzę o metodach kształtowania struktury i właściwościach materiałów konstrukcyjnych, o metodach badania materiałów konstrukcyjnych, mechanizmach zużycia, zasadach ich doboru w budowie maszyn i urządzeń technicznych.
- Treści kształcenia:
- W - Obróbka cieplno-plastyczna. Metody inżynierii powierzchni. Wybrane procesy obróbki cieplno-chemicznej. Mechanizmy zużycia i dekohezji materiałów inżynierskich. Stopy żelaza. Rola pierwiastków stopowych w stalach. Stale stopowe. Stopy metali nieżelaznych: metale lekkie, ciężkie, trudnotopliwe, szlachetne i ich stopy. Materiały spiekane. Biomateriały metalowe. Nanostrukturalne materiały metalowe. Materiały metalowe inteligentne. Materiały kompozytowe o osnowie metalicznej
L - Metodyka badań metalograficznych. Makroskopowa ocena wad materiałowych. Badanie wtrąceń niemetalicznych metodą mikroskopową z wykorzystaniem wspomagania komputerowego. Badanie struktury stali i żeliw w stanie wyżarzonym. Komputerowa analiza struktury z uwzględnieniem określania wielkości ziarna. Wyznaczanie hartowności stali metodą obliczeniową i doświadczalną. Wyznaczanie temperatur przemian fazowych stali metodą dylatometryczną. Posługiwanie się komputerową bazą materiałową przy doborze materiałów konstrukcyjnych. Dobór materiału w oparciu o kryterium hartowności, wytrzymałości i ceny. Badania warstw dyfuzyjnych. Mikrostruktura i skład fazowy stali specjalnych. Mikrostruktura stopów metali nieżelaznych.
- Metody oceny:
- Zaliczenie przedmiotu z trzeciego semestru uzyskuje się na podstawie oceny z egzaminu składającego się z części pisemnej i ustnej oraz oceny za odbyte ćwiczenia laboratoryjne. Ocenę końcową z przedmiotu wpisuje do indeksu i protokołu nauczyciel akademicki prowadzący wykład. Ocena z przedmiotu wynosi 0,6 oceny z egzaminu + 0,4 oceny z laboratorium.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Bielanik J. Pilarczyk Sł. Instrukcja do ćwiczeń laboratoryjnych na stronie www.labmat.pw.plock.pl.
2. Dobrzański L.A.: Metaloznawstwo z podstawami nauki o materiałach, WNT W-a, Ashby M.F, Jones D.R.H., „Materiały inżynierskie” WNT, W-a, 96 r.,
3. Dobrza_ski L.A.: Materiały Inżynierskie i Projektowanie Materiałowe WNT W-a 2006 r.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się