- Nazwa przedmiotu:
- Gospodarka odpadami
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż./Paweł Podwójci/ adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Inżynieria środowiska
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- ISK51
- Semestr nominalny:
- 6 / rok ak. 2011/2012
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Biologia i ekologia, Ochrona środowiska, Hydrologia i nauki o Ziemi
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Celem nauczania przedmiotu jest wyposażenie studentów w umiejętności i kompetencje: rozumienia zasad gospodarki odpadami; rozumienia procesów stosowanych do neutralizacji i utylizacji odpadów; korzystania z podstawowych metod i technik stosowanych w gospodarce odpadami.
- Treści kształcenia:
- W - Gospodarka odpadami – wprowadzenie: podstawowe pojęcia, definicje, nazewnictwo. Podstawy prawne gospodarki odpadami: utrzymanie czystości i porządku w gminach, prawo ochrony środowiska, ustawa o odpadach, gospodarka odpadami w świetle prawa międzynarodowego, unii europejskiej. Krajowy oraz Lokalne i Regionalne Plany Gospodarki Odpadami. Charakterystyka odpadów stałych: definicje i charakterystyka ogólna, klasyfikacja odpadów, ilość odpadów, wskaźniki i nierównomierność nagromadzenia odpadów, badania ilościowe. Skład odpadów komunalnych: analiza sitowa i morfologiczna odpadów, badania jakościowe. Zbiórka, przeładunek i transport odpadów: systemy zbiórki odpadów, przeładunek, systemy transportowe, stacje przeładunkowe. Unieszkodliwianie i usuwanie odpadów: metody biologiczne, termiczne, składowanie odpadów, zakłady utylizacji odpadów komunalnych, odzysk surowców wtórnych, recykling. Wady i zalety poszczególnych metod utylizacji odpadów. Lokalne i regionalne plany kompleksowego gospodarowania surowcami pierwotnymi i wtórnymi. Kontenerowe systemy segregacji odpadów. Osady wodne i ściekowe: charakterystyka, zagospodarowanie i utylizacja. Gospodarka odpadami przemysłowymi. Odpady niebezpieczne (medyczne, radioaktywne) – ocena ryzyka, zagospodarowanie, składowanie. Technologie mało- i bez-odpadowe. Uwarunkowania ekonomiczne gospodarowania odpadami w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej. Gospodarka odpadami w ujęciu systemowym.
- Metody oceny:
- o - ocena z przedmiotu
Zaliczenie części wykładowej odbywa się na podstawie dwóch kolokwiów przeprowadzonych odpowiednio w poło-wie oraz na końcu semestru. Warunkiem zaliczenia części wykładowej jest uzyskanie dwóch pozytywnych ocen ze sprawdzianów. Ocenę końcową z części wykładowej stanowi średnia z obydwu sprawdzianów. W przypadku niezaliczenia kolokwium istnieje możliwość wyznaczenia terminu poprawkowego w terminie ustalonym z prowadzącym.
- Egzamin:
- Literatura:
- "[1] Bilitewski B., Hardtle G., Marek K.: Podręcznik gospodarki odpadami. Teoria i praktyka., Wyd. „Seidel-Przywecki” Spółka z o.o., Warszawa, 2003.
[2] Kempa E.: Gospodarka odpadami miejskimi., Arkady, Warszawa, 1983.
[3] Biedugnis S., Cholewiński J.: Optymalizacja gospodarki odpadami., Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 1992.
[4] Żygadło M.: Gospodarka odpadami komunalnymi., Wyd. Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce, 1999.
[5] Jurasz F.: Gospodarka surowcami wtórnym., PWN, 1989
"
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się