Nazwa przedmiotu:
Mechanika i wytrzymałość materiałów
Koordynator przedmiotu:
mgr inż. Joanna Wójkowska / starszy wykładowca
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria środowiska
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
ISP111
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Matematyka, Fizyka
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie z ogólnymi prawami ruchu i równowagi ciał materialnych oraz zjawiskami fizycznymi, którym podlegają odkształcane ciała stałe poddane działaniu obciążeń zewnętrznych. Celem nauczania przedmiotu jej stosowanie wiedzy z zakresu mechaniki i wytrzymałości materiałów w projektowaniu urządzeń dla potrzeb inżynierii środowiska.
Treści kształcenia:
W - Zasady statyki, siła moment, więzy. Układy sił, redukcja, warunki równowagi. Siły zewnętrzne i wewnętrzne: kratownice, belki ramy. Obliczanie cięgien. Tarcie. Geometria mas, momenty bezwładności powierzchni płaskich. Określanie własności mechanicznych materiałów. Obliczanie wytrzymałościowe prętów prostych, rozciąganych i ściskanych. Stan naprężenia i odkształcenia. Zginanie proste, ukośne, z uwzględnieniem naprężeń stycznych. Hipotezy wytrzymałościowe. Ścinanie, skręcanie. Ruch punktu na płaszczyźnie, ruch obrotowy i płaski, ruch złożony punktu. Analiza jednoosiowego i płaskiego stanu naprężenia, rozciągania i ściskania. Zbiorniki cienkościenne. Energia odkształcenia sprężystego. Wytrzymałość złożona. Wyboczenie. Zmęczenie materiału. Podstawy dynamiki. Ć - W ramach ćwiczeń audytoryjnych będą rozwiązywane zadania ilustrujące tematykę poruszaną na wykładzie. W trakcie zajęć zostaną przeprowadzone trzy sprawdziany pisemne
Metody oceny:
E,o - egzamin i ocena z przedmiotu "Warunku zaliczenia przedmiotu są następujące: 1) Obecność na ćwiczeniach audytoryjnych 2) Uzyskanie minimum 15 punktów z 30 możliwych z trzech sprawdzianów przeprowadzonych na ćwiczeniach audytoryjnych. Jest to jednocześnie warunek przystąpienia do egzaminu. 3) Uzyskanie na egzaminie pisemnym do 20 punktów. 4) Ostateczna ocena z przedmiotu wynika z liczby uzyskanych łącznie punktów według przeliczenia: − Od 25 do 30 - ocena dostateczna − Od 31 do 35 - ocena ponad dostateczna − Od 36 do 40 - ocena dobra − Od 41 do 45 - ocena ponad dobra − Od 46 do 50 - ocena bardzo dobra "
Egzamin:
Literatura:
"1. J. Lejko, Mechanika ogólna, tom 1, PWN. 2. P. Jastrzębski, J. Muttermilch, W. Orłowski, Wytrzymałość materiałów, tom 1 i 2, Arkady, Warszawa, 1985 "
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się