Nazwa przedmiotu:
Racjonalizacja użytkowania energii
Koordynator przedmiotu:
prof. nzw. dr hab. inż./ Jan Górzyński/prof. nzw
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z możliwością wyboru
Kod przedmiotu:
IBS04
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Odnawialne źródła energii, Fizyka budowli
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie słuchaczy z wiedzą charakterze ogólnym z zakresu racjonalizacji użytkowania energii w ramach ogólniejszych działań wiążących się z ochroną środowiska, która stała się czynnikiem nadrzędnym w tym zakresie. Nauczanie przedmiotu ma zapewnić poznanie podstawowej wiedzy o racjonalizacji użytkowania energii i racjonalizacji (minimalizacji) oddziaływania na środowisko nie tylko podczas eksploatacji, lecz także biorąc pod uwagę pełny cykl istnienia wyrobów, instalacji, obiektów. Wiedza będzie wykorzystana w rozwiązywaniu praktycznych zagadnień na ćwiczeniach projektowych.
Treści kształcenia:
W - Wprowadzenie do przedmiotu i podstawowe określenia. Aktualne kierunki proekologicznej racjonalizacji wyrobów, urządzeń i instalacji: strategia zrównoważonego rozwoju i narzędzia jej wprowadzania, zasady proekologicznego projektowania. Zasady proekologicznej racjonalizacji w cyklu istnienia. Doskonalenie praktyki działalności gospodarczej. Proekologiczna racjonalizacja wytwarzania i użytkowania nośników energii. Przedsięwzięcia modernizacyjne i ich koszty oraz uzyskiwane efekty energetyczne, ekologiczne i ekonomiczne. Metody oceny efektywności ekonomicznej przedsięwzięć modernizacyjnych. Auditing energetyczny i zasady wykonywania w budynkach, ciepłownictwie i ogrzewnictwie. Zmienność zapotrzebowania na moc zasilania w nośniki energii w układach ogrzewania. Koszty wytwarzania, przesyłania i dystrybucji nośników energii. Opłaty taryfowe za nośniki energii. Termomodernizacja budynków przemysłowych, mieszkalnych, użyteczności publicznej. Ocena efektywności ekonomicznej przedsięwzięć termomodernizacyjnych, Konwersja nośników energii i ocena ich efektywności ekonomicznej. Ekologiczne aspekty racjonalizacji użytkowania i przetwarzania energii, w tym energii ze źródeł odnawialnych. P - Obliczanie kosztów dostarczanych do budynków nośników energii (ciepło, gaz ziemny, energia elektryczna) w oparciu o dane liczbowe dla konkretnego budynku. Ustalenie danych do audytu energetycznego budynku, sformułowanie przedsięwzięć, obliczanie oszczędności energii i kosztów energii, ocena opłacalności, przygotowanie raportu audytu energetycznego. Opracowanie wykresu uporządkowanego zapotrzebowania na ciepło w budynku w ciągu roku. Opracowanie bilansu cieplnego źródła ciepła i obliczanie oszczędności energii. Przykład termomodernizacji instalacji centralnego ogrzewania . Przykład termomodernizacji instalacji zakresu wentylacji.
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia ćwiczeń projektowych jest obecność na zajęciach oraz czynne uczestnictwo każdego słuchacza w wykonywaniu zadań projektowych wykonywanych pod kierunkiem prowadzącego. Podstawę do zaliczenia zajęć projektowych z przedmiotu stanowi samodzielne wykonanie przez każdego słuchacza projektu zadanego przez prowadzącego. Projekty powinny być opracowane w formie elektronicznej i w takiej formie wraz z wydrukiem przekazane do prowadzącego. Zaliczenie końcowe przedmiotu odbywa się na zasadzie pracy pisemnej. Każdy uczestnik zaliczenia otrzymuje jeden temat do opracowania z zakresu problematyki prezentowanej na wykładach. Na zaliczeniu stosowana jest następująca skala ocen: 5,0 – 91 – 100% 4,5 – 81 – 90% 4,0 – 71 – 80% 3,5 – 61 – 70% 3,0 – 51 – 60% 2,0 – 0 – 50% Zaliczenie przedmiotu odbywa się po zaliczeniu zarówno ćwiczeń jak i zaliczenia pisemnego.
Egzamin:
Literatura:
1. Górzyński J., Podstawy analizy środowiskowej wyrobów i obiektów, WNT, warszawa 2007. 2. Górzyński J., Auditing energetyczny, Biblioteka Fundacji Poszanowanie Energii, Warszawa 2000. 3. Szewczyk B, Termomodernizacja instalacji w budownictwie przemysłowym i użyteczności publicznej, OI „Technika instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 1999. 4. Normy
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się