- Nazwa przedmiotu:
- Normy w informacjji przestrzennej
- Koordynator przedmiotu:
- dr Zenon Parzyński
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Geodezja i Kartografia
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- Semestr nominalny:
- 3 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt15h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- 1) geodezja podstawowa i szczegółowa z zakresów objętych programami nauczania I i II roku studiów na kierunku „geodezja i kartografia” oraz instrukcjami technicznymi GGK,
2) geodezja wyższa z zakresu systemów odniesień przestrzennych i układów współrzędnych oraz kartografii; wyznaczanie położenia technikami klasycznymi i GPS;
3) podstawy użytkowania systemów komputerowych pod kontrolą systemu Windows oraz oprogramowania podstawowego;
4) język baz danych SQL;
5) podstawy obsługi i użytkowania typowych systemów narzędziowych GIS;
6) podstawy analiz przestrzennych,
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- opanowanie w zakresie zaawansowanym nowoczesnej metodologii modelowania informacji geograficznej, niezbędnych dla budowy, eksploatacji i modernizacji krajowych i europejskich infrastruktur informacji przestrzennej, według regulacji europejskich w ramach norm europejskich i dyrektywy INSPIRE.
- Treści kształcenia:
- 1) Wstęp: Pojęcia standardu i normy. Cele i zadania normalizacji. Rola i metodyka normalizacji. Przedmiot, struktura i organizacja normalizacji informacji geograficznej. Rola norm IG w budowaniu infrastruktur informacji przestrzennej w Polsce i w Europie (program INSPIRE). 2) Zakres i przegląd rozwiązań normatywnych międzynarodowych (ISO), europejskich (CEN) i krajowych (PN) w dziedzinie informacji geograficznej. Formalizm norm: języki UML, XML i GML. 3) Schematy aplikacyjne: Reguły budowy pojęciowych schematów aplikacyjnych. Katalogowanie obiektów. Schematy aplikacyjne w GML. 4) Schematy przestrzenne: Modelowanie cech przestrzennych informacji geograficznej: schematy przestrzenne jako części składowe modeli pojęciowych, elementy geometryczne i topologiczne schematów. 5) Opisywanie położenia za pomocą współrzędnych oraz za pomocą identyfikatorów geograficznych. Standardowa reprezentacja szerokości, długości i wysokości dla geograficznej lokalizacji punktów. Opisywanie aspektu czasowego informacji geograficznej. 6) Jakość danych geograficznych: Zasady jakości. Procedury oceny jakości. Miary jakości danych. 7) Metadane: Modelowanie i schematy pojęciowe metadanych („danych o danych”) geograficznych. Specyfikacje implementacyjne. 8) Implementacja schematów pojęciowych. 9) Problematyka testowania i zgodności produktów z normami.
Treść merytoryczna ćwiczeń laboratoryjnych: 1) Rola i wykorzystanie norm w instrukcjach i wytycznych technicznych w zakresie informacji geograficznej. 2) Budowanie i implementacja schematów aplikacyjnych według znormalizowanej metodologii. 3) Zadanie semestralne: a) opracowanie indywidualnych analiz wybranych norm ISO serii 19100 w formie prezentacji referatowych; b) opracowanie projektu prostej aplikacji w UML i GML według znormalizowanej metodologii.
- Metody oceny:
- zaliczenie
- Egzamin:
- Literatura:
- I. Normy ISO serii 19100.
II. e-Przewodnik do norm w dziedzinie informacji geograficznej.
http://www.e-przewodnik.gugik.gov.pl/
III. Kresse W, Fadaie K: ISO Standards for Geographic Information. Springer, 2004.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się