- Nazwa przedmiotu:
- Inżynieria Powierzchni
- Koordynator przedmiotu:
- Dr hab. inż. Maria Trzaska
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Inżynieria Materiałowa
- Grupa przedmiotów:
- Wspólne
- Kod przedmiotu:
- brak
- Semestr nominalny:
- 6 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium45h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Przedmioty wprowadzające w tematykę laboratorium: Chemia, Inżynieria Powierzchni – wykład
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- • Utrwalenie i poszerzenie wiedzy teoretycznej zdobytej podczas wykładów z inżynierii powierzchni, • Zapoznanie studentów z różnorodnymi metodami konstytuowania warstw powierzchniowych stosowanych w technice, • Poznanie technik badawczych warstw powierzchniowych.
- Treści kształcenia:
- Anodowe utlenianie i barwienie aluminium oraz jego stopów, powłoki fosforanowe wytwarzane na stali węglowej, niklowanie metodą redukcji chemicznej materiałów metalowych i ceramicznych, niklowanie metodą redukcji elektrochemicznej, nakładanie powłok malarskich metodą elektroforetyczną (kataforeza i anaforeza), warstwy powierzchniowe otrzymywane w obróbkach cieplno-chemicznych w warunkach wyładowania jarzeniowego, nanoszenie warstw metodami fizycznego osadzania z fazy gazowej. Badanie wpływu parametrów procesu na jakość wytwarzanych warstw powierzchniowych. Badanie właściwości wytworzonych warstw powierzchniowych: szczelności, grubości, adhezji, twardości, odporności na zużycie przez tarcie.
- Metody oceny:
- Podstawą zaliczenia zajęć laboratoryjnych jest wykonanie wszystkich ćwiczeń i ich pozytywne zaliczenie oraz pozytywna ocena podsumowującego kolokwium pisemne po zakończeniu ćwiczeń. Na ocenę zaliczenia każdego ćwiczenia składa się ocena z pisemnego sprawdzianu przygotowania do zajęć oraz ocena sprawozdania z przebiegu części eksperymentalnej ćwiczenia. Oceną końcową jest średnia obliczona z zaliczonych ćwiczeń oraz kolokwium.
- Egzamin:
- Literatura:
- T.Wierzchoń, M. Trzaska. A.J.Michalski, B.Ważyńska, J.Borkowski: Ćwiczenia laboratoryjne z Inżynierii Powierzchni., Oficyna Wydawnicza PW, Wydanie II, Warszawa 2000.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się